Cİ əməkdaşları akad. Ələşrəf Məmmədovun yubileyində iştirak ediblər 2021-11-01 14:23:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya institutunun əməkdaşları -  “Geomorfologiya və təbii risklər” şöbəsinin müdiri, c.ü.f.d. Rəfail Abdullayev, “Paleocoğrafiya” şöbəsinin müdiri, c.e.d. Yelena Tağıyeva və həmin şöbənin elmi işçisi Əliyar Əliyev Azərbaycan Dövlət Mükafatı və H.Z.Tağıyev adına Azərbaycan Milli mükafatı laureatı, geologiya-mineralogiya elmləri doktoru, akademik Ələşrəf Məmmədovun  90 illik yubileyinə həsr olunmuş  tədbirdə iştirak və çıxış ediblər.
Akademikin doğma İlisu kəndinin Nizami adına tam orta məktəbində keçirilən görüşdə alimin həyat və elmi  fəaliyyətinə həsr olunmuş  “Akademik Ələşrəf Veysəl oğlu Məmmədov 90” xatirə kitabının təqdimatı olub.
Tədbirdə çıxış edən R.Abdullayev 250-dən çox elmi əsərin, 12 monoqrafiyanın, 6 atlasın və 10 qiymətli xəritənin müəllifi olan akademikin elm sahəsində qazandığı  yüksək nəticələrdən və nailiyyətlərindən, çap etdirdiyi monoqrafiya və xəritələrdən, 1971-ci ildən ömrünün sonunadək  Coğrafiya İnstitutunda müdir kimi çalışdığı Paleocoğrafiya” şöbəsindəki fəaliyyətindən, qazandığı uğurlardan danışıb.

Сотрудники ИГ побывали на юбилее Алашрафа Мамедова Ноя 01, 2021 | 02:11 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Сотрудники Института географии имени акад. Г.А. Алиева НАНА - заведующие кафедрой «Геоморфология и природные риски», д.ф.г.Рафаил Абдуллаев, заведующий отделом «Палеогеография», д. г н. Елена Тагиева и научный сотрудник отдела Алияр Алиев приняли участие и выступили на мероприятии, посвященном 90-летию лауреата Государственной премии Азербайджана и Национальной премии Азербайджана имени Г.З. Тагиева, доктора геолого-минералогических наук, академика Алашрафа Мамедова.
Презентация книги «Академик Алашраф Вейсал оглы Мамедов 90», посвященной жизни и научной деятельности ученого, состоялась на встрече, прошедшей в средней школе имени Низами в Илису- родном селе академика.
Выступивший на мероприятии Р.Абдуллаев, рассказал о деятельности и достижениях академика, проработавшего с 1971 года до конца своих дней заведующим отдела «Палеогеография» и являвшегося автором более 250 научных работ, 12 монографий, 6 атласов и 10 ценных карт.