AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu Elmi şurasının iclası keçirilib.
Baş direktor, coğrafiya elmləri doktoru Zakir Eminov gündəlik məsələlərlə iclas iştirakçılarını tanış edib. Əvvəlcə 2021-ci il üçün fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə doktoranturaya qəbul olunanların dissertasiya işlərinin mövzuları müzakirəyə çıxarılıb.
Elvin Bayramovun “Mil-Muğan iqtisadi rayonun sosial-demoqrafik inkişaf xüsusiyyətlərinin tədqiqi”, Səidə Qasımzadənin “Qazax-Tovuz iqtisadi-coğrafi rayonunda təbii-texnogen risklər və onların idarə olunması”, Zümrüd Yusifovanın “Qarabağın toponimlərinin təbii-coğrafi aspektlərinin tədqiqi”, Abduləziz Bəşirovun  “Azərbaycan Respublikasının iqtisadi-coğrafi inkişafında Xəzər dənizinin rolu”, Əliyev Hüseyn Əliyevin “Xaçmaz rayonunun iqtisadi və sosial-demoqrafik inkişafında təbii ehtiyat potensialının rolu”, Sevinc Burzuyevanın “Böyük Bakı landşaftlarının təbii-rekreasiya potensialının qiymətləndirilməsi və istifadə imkanları” və Vüsalə Rəsulzadənin “Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorunun sahil zonasında külək və dalğa enerji potensialının tədqiqi” adlı dissertasiya mövzuları  təsdiq edilib.
Sonra “Qarabağın coğrafiyası: təbii şərait və resurs potensialı” adlı monoqrafiyanın icra vəziyyəti, “Türk Dünyasının coğrafiyası və etnosu” kitabının 2 və 3-cü cildlərinin rus dilinə tərcüməsi, eləcə də digər məsələlər müzakirə edilərək müvafiq qərarlar qəbul edilib.

Темы диссертаций докторантов утверждены Ученым советом. Сен 30, 2021 | 02:09 / НАУЧНЫЕ СОБРАНИЯ
Генеральный директор, доктор географических наук Закир Эминов ознакомил участников с текущими проблемами. Сначала обсуждались темы диссертаций поступающих в докторантуру по подготовке доктора философских наук на 2021 год.
Эльвин Байрамов «Исследование особенностей социально-демографического развития Миль-Муганского экономического района», Саида Гасымзаде «Природно-техногенные риски и управление ими в Газах-Товузском экономико-географическом районе», Зумруд Юсифова «Исследование природно-географических аспектов Топонимы Карабаха », Абдулазиза Баширова« Роль Каспийского моря в экономико-географическом развитии Азербайджанской Республики », Алиева Гусейна Алиева« Роль природно-ресурсного потенциала в экономическом и социально-демографическом развитии Хачмазского района », Севиндж Бурзуева «Оценка и использование природного рекреационного потенциала ландшафтов Большого Баку» и утверждена диссертация Вусалы Расулзаде «Изучение ветро-волнового энергетического потенциала в прибрежной зоне азербайджанского сектора Каспийского моря».
Затем были обсуждены и актуальны реализация монографии «География Карабаха: природные условия и ресурсный потенциал», перевод 2 и 3 томов книги «География и этнос тюркского мира» на русский язык, а также были приняты другие вопросы и решения.