“Konstitusiya və Suverenlik ili”nə həsr olunmuş"Regionlarda elm və təhsilin keyfiyyətinin yaxşılaşdırılması" bakalavr və magistrantların Respublika Elmi Konfransı
Azərbaycan Respublikasının təhsil siyasətinə müvafiq olaraq Elm və Təhsil Nazirliyi tərəfindən həyata keçirilən tədbirlərin elmi əsaslarının hazırlanması, innovasiyasının gücləndirilməsi, təbiicoğrafi şəraitin potensialının istehsalata və praktikaya cəlb edilməsi məqsədilə Azərbaycan Coğrafiya Cəmiyyəti, Elm və Təhsil Nazirliyi akademik Həsən Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu və Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin Quba filialının təşkilatçılığı ilə 30-31 may 2025-ci il tarixlərində hibrid formada “Konstitusiya və Suverenlik ili”nə həsr olunmuş "Regionlarda elm və təhsilin keyfiyyətinin yaxşılaşdırılması" adlı bakalavr və magistrantların Respublika Elmi Konfransı təşkil olunmuşdur."Konstitusiya və Suverenlik ili" çərçivəsində təşkil olunmuş bu konfransın əsas məqsədi regionlarda elmin və təhsilin inkişafına töhfə vermək, bakalavr və magistrant tələbələrin elmi fəaliyyətini stimullaşdırmaq, onların elmi axtarışlarını dəstəkləmək və elmi biliklərin mübadiləsinə şərait yaratmaqdır. Konfrans, gənc tədqiqatçıların aktual problemlər üzrə apardıqları elmi işlərin təqdimatı və müzakirəsi üçün platforma rolunu oynayır.

В соответствии с образовательной политикой Азербайджанской Республики, с целью разработки научных основ мероприятий, реализуемых Министерством науки и образования, усиления инноваций, а также привлечения потенциала природно-географических условий к производству и практике, Азербайджанское географическое общество, Институт географии имени академика Гасана Алиева Министерства науки и образования и Губинский филиал Азербайджанского государственного педагогического университета организовали 30–31 мая 2025 года в гибридном формате Республиканскую научную конференцию бакалавров и магистрантов под названием «Повышение качества науки и образования в регионах», посвящённую «Году Конституции и Суверенитета».
Основной целью данной конференции, организованной в рамках «Года Конституции и Суверенитета», является внесение вклада в развитие науки и образования в регионах, стимулирование научной деятельности студентов бакалавриата и магистратуры, поддержка их научных исследований, а также создание условий для обмена научными знаниями. Конференция служит платформой для представления и обсуждения научных работ молодых исследователей по актуальным проблемам.