“Heydər Əliyevin Azərbaycanda elm və təhsilin inkişafında rolu” adlı respublika elmi-praktiki konfrans
Müasir dövrdə elm və təhsilin inkişafı zamanın tələbinə uyğun olaraq davamlı tendensiyaları sistematik şəkildə transformasiya edir, iqtisadi və sosial standartların formalaşmasında özünü göstərir. Elm və təhsilin inteqrasiyası tələbələrdə, doktorant və dissertantlarda müəyyən sahələr üzrə bilik və bacarıqlar formalaşmasına köməklik göstərir, onlara yaradıcılıq üçün zəruri olan fərdi keyfiyyətləri aşılayır. Elm və təhsildə olan yeniliklərin fundamental tədqiqatların aparılmasına və elmi nəticələrin əldə edilməsinə imkan verir.
Ümummilli Lider Heydər Əliyev elm və təhsilin müasir dünya standartları ilə təşkili və bu sahədə inkişafın təminatına daim dəstək olmuş, elm və təhsil siyasətini əsas prioritet istiqamət kimi qəbul etmiş, regionlarda elmi tədqiqat mərkəzlərinin və ali təhsil müəssisələrinin yaradılmasına dəstək göstərmişdir. 2023-ci ilin “Heydər Əliyev İli” elan edilməsi, eləcə də elm və təhsilin inkişafında göstərdiyi xidmətlərə görə 10 may 2023-cü il tarixində “Heydər Əliyevin Azərbaycanda elm və təhsilin inkişafında rolu” adlı respublika elmi-praktiki konfransı keçirilmişdir.

В современную эпоху развитие науки и образования, в соответствии с требованиями времени, системно трансформирует устойчивые тенденции, проявляясь в формировании экономических и социальных стандартов. Интеграция науки и образования способствует формированию у студентов, докторантов и диссертантов знаний и навыков в определённых областях, прививает им индивидуальные качества, необходимые для творческой деятельности. Новшества в науке и образовании создают возможности для проведения фундаментальных исследований и получения научных результатов.
Общенациональный лидер Гейдар Алиев всегда оказывал поддержку организации науки и образования на уровне современных мировых стандартов и обеспечению их развития, рассматривал научно-образовательную политику как одно из приоритетных направлений, способствовал созданию научно-исследовательских центров и высших учебных заведений в регионах. Объявление 2023 года «Годом Гейдара Алиева», а также его заслуги в развитии науки и образования стали основанием для проведения 10 мая 2023 года республиканской научно-практической конференции на тему «Роль Гейдара Алиева в развитии науки и образования в Азербайджане».