“Coğrafiyanın müasir problemləri: Elm və təhsilin inteqrasiyası” I Cild
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi tərəfindən həyata keçirilən tədbirlərin elmi əsaslarının hazırlanması, innovasiyasının gücləndirilməsi, təbii-coğrafi şəraitin potensialının təsərrüfata cəlb edilməsi məqsədilə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda 29-30 noyabr 2022-ci il tarixində “Coğrafiyanın müasir problemləri: Elm və təhsilin inteqrasiyasi” adlı beynəlxalq elmi-praktiki konfrans təşkil olunmuşdur.
Konfransın keçirilməsində əsas məqsəd ali təhsil müəssisələrinin təkmilləşmə və inkişaf amillərini təhlil etmək üçün alimləri, tədqiqatçıları, dövlət və özəl sektor işçilərini bir araya gətirmək, həmçinin yeni araşdırmaları, düşüncələri bölüşmək və problemlərin həlli yollarını tapmaqdan ibarətdir.
Bu konfransa ümumilikdə 14 ölkədən (Azərbaycan, Türkiyə, İran, Pakistan, Gürcüstan, Hindistan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan, Rusiya, Banqladeş, Avstraliya, Moldova və Yəmən) olmaqla 150-yə yaxın iştirakçı müraciət etmiş, göndərilən məqalələrdən 102-si elmi heyət tərəfindən konfransda məruzə edilmək üçün qəbul edilmişdir.

«Современные проблемы географии: интеграция науки и образования» Том I
С целью подготовки научных основ мероприятий, реализуемых Министерством науки и образования Азербайджанской Республики, усиления инноваций, а также вовлечения потенциала природно-географических условий в хозяйственную деятельность, 29–30 ноября 2022 года в Институте географии имени академика Г. А. Алиева Национальной академии наук Азербайджана была организована международная научно-практическая конференция на тему «Современные проблемы географии: интеграция науки и образования».
Основной целью проведения конференции было объединение учёных, исследователей, представителей государственного и частного секторов для анализа факторов совершенствования и развития высших учебных заведений, а также обмен новыми исследованиями и идеями и поиск путей решения существующих проблем.
В конференции приняли участие около 150 участников из 14 стран (Азербайджан, Турция, Иран, Пакистан, Грузия, Индия, Казахстан, Кыргызстан, Узбекистан, Россия, Бангладеш, Австралия, Молдова и Йемен). Из представленных материалов 102 статьи были отобраны научным комитетом для доклада на конференции.