İqlim dəyişmələri Xəzər hövzəsi ərazilərə təsir edir 2020-12-20 19:30:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Son günlər Rusiyanın Avropa hissəsinin cənubunda kəskin şaxtalar qeydə alınıb və əvvəlcə Azov dənizi, sonra isə Xəzər dənizinin şimalı donmağa başlayıb.
Bununla bağlı Elm TV-yə açıqlama verən AMEA-nın AMEA-nın Akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun direktoru akademik Ramiz Məmmədov Xəzər dənizinin şimal hissəsinin, yəni Çeçen adasından Aktau şəhəri boyunca suların hər il noyabr ayında donmağa başladığını bildirib. Donmaların bəzi hallarda gecikdiyini deyən alim bunun ənənəvi hal olduğunu vurğulayıb.
“Bu il böyük buz qalıqlarının əmələ gəlməsinin səbəbi müasir iqlim dəyişmələridir. İqlim dəyişmələri nəticəsində tez-tez belə şaxtalı halları, yaxud da yayda isti günləri görmək olacaq. İnsanlar belə ekstremal hallara hazır olmalıdır”, - akademik söyləyib.

Изменение климата влияет на Каспийский бассейн 2020-12-20 19:30:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
В последние дни на юге европейской части России зафиксированы сильные морозы, и начало замерзать сначала Азовское, а затем и северная часть Каспийского моря.
Обращаясь к Elm TV по этому поводу, директор Института географии НАНА имени акад. Г.Алиева, академик Рамиз Мамедов сказал, что воды северной части Каспийского моря, то есть со стороны чеченского острова вдоль города Актау, начали замерзать в ноябре каждого года. Он сказал, что в некоторых случаях заморозки затягиваются, добавив, что это традиционный случай.
«Современные климатические изменения - причина образования больших ледяных шапок в этом году. В результате изменения климата часто можно будет увидеть такие морозы или жаркие дни летом. «Люди должны быть готовы к таким экстремальным ситуациям».