Coğrafiyaçı alim Zod qızıl yatağından danışıb 2020-12-10 13:58:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun şöbə müdiri, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Mirnuh İsmayılov Azadlıq Radiosunun  “Kəlbəcərdəki qızıl yatağı ətrafında nə baş verir?” süjetinin çəkilişində iştirak edib.
Videoda göstərilir ki, Azərbaycan, Ermənistan və Rusiya arasında imzalanmış bəyanata əsasən, noyabrın 25-də işğaldan azad olunmuş Kəlbəcər rayonu Azərbaycana təhvil verilib.
Coğrafiyaçı mütəxəssis Zod qızıl yatağının 70 faizinin Azərbaycan, 30 faizinin isə Ermənistan ərazisində olduğunu bildirib. O qeyd edib ki, buradakı  süxurların qızıllılıq faizi yüksəkdir. Sovet dönəmində aparılan araşdırmalara görə, yataqda 112 tondan artıq qızıl ehtiyatı var. Alim xatırladıb ki, 1988-ci ildə həmin yerlərdə məzuniyyətdə olarkən mədəndə işləyən azərbaycanlı fəhlələrin dediklərinə görə, yatağın məhsuldar hissəsi məhz Kəlbəcərdədir, Ermənistan tərəfində isə tükənmək üzrədir.
1992-ci ildə Kəlbəcər qızıl yatağının istismarı dayandırılsa da, 28 illik işğal ərzində oradan çıxarılan və xaricə daşınan qızıl ehtiyatının dəyəri hədsizdir.

Географ рассказал о месторождении золота Зод 2020-12-10 13:58:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Заведующий отделом Института географии им. Акад. Г.А. Алиева НАНА, доктор философии по географии Мирнух Исмаилов, принимал участие в съемках Радио Свобода о том «Что происходит вокруг месторождения золота в Кельбаджаре?».
Согласно подписанному между Азербайджаном, Арменией и Россией заявлению, 25 ноября освобожденный Кельбаджарский район был передан Азербайджану.
По словам географа, 70 процентов месторождения золота Зод находится в Азербайджане, а 30 процентов - в Армении. Он отметил, что здесь высокий процент золота в породах. Согласно исследованиям советских времен, месторождение содержит более 112 тонн золота. Ученый напомнил, как, отдыхая в этих местах в 1988 году, он слышал от азербайджанских горняков, что продуктивная часть месторождения находится в Кельбаджаре, а армянская находится на грани исчезновения.
Хотя золоторудное месторождение Кельбаджар было закрыто в 1992 году, стоимость золотых запасов, добытых и перевезенных в течение 28-летней оккупации, огромна.