Akademik Ramiz Məmmədov iqlimlə əlaqədar Trend.az.-a müsahibə verib 2020-06-06 13:24:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun direktoru, akademik Ramiz Məmmədov  Trend.az saytına Azərbaycanda gözlənilən isti iqlim şəraiti haqqında müsahibə verib.
Akademik biıdirib ki, son 40 il Azərbaycanda ən isti dövr hesab olunur. Azərbaycanın dağlıq ölkə olması,  iqlim zonasının müxtəlifliyinə görə ölkədə temperatur artmaları ərazi boyunca bərabər (0,2 -dən 1,50 С) paylanmayıb. Azərbaycanda maksimal temperatur Culfada (+46 C), minimal temperatur dağlıq ərazilərdədir (-40 С). Bununla yanaşı, temperaturu 0 dərəcədən aşağı olan ərazilərin sahəsi azalıb. Biz buzlaqlar arası dövrdə yaşayırıq. Əldə olunan məlumatlara görə, son 450 min ildə istiləşmə və soyuqlaşma epoxaları qanunauyğun şəkildə bir-birini əvəz edib. Bizim yaşadığımız dövrdə  təzəcə başlamış sikl də (holosen) daxil olmaqla, indiyədək 6 iqlim sikli baş verib.

Академик Рамиз Мамедов дал интервью Trend.az. в связи с климатом Июн 06, 2020 | 01:06 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Академик Рамиз Мамедов, директор Института Географии  им. акад. Г.Алиева НАНА дал интервью сайту Trend.az в связи с климатом.
По словам академика, последние 40 лет самые жаркие в Азербайджане. В связи с разнообразием климатических зон, повышение температуры в стране распределено неравномерно по территории (0,2  -1,50 С). Максимальная температура наблюдается в Джульфе (+46 C), а минимальная в горных зонах (-40 С). В то же время области с температурой ниже 0 градусов уменьшились. Мы живем в межледниковый период. По полученным данным, за последние 450 000 лет эпохи потепления и охлаждения закономерно заменяли друг друга. До сих пор было 6 климатических цикла, включая недавно начавшийся голоцен, в котором мы живем.