Sabunçu rayonu məktəbliləri ilə görüş keçirilib 2019-05-31 18:08:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA akad. H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun  Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının üzvləri Sabunçu rayonunun şəhid Fikrət Tağıyev adına 72 saylı məktəb-liseyində fəaliyyət göstərən "Kiçik Akademiya"nın tədbirində iştirak ediblər.
Şagirdlər tarın müşayiəti ilə “Kiçik Akademiya”ya həsr etdikləri himni  səsləndiriblər. Məktəbin direktoru F.Abbasova qısa müddətdə fəaliyyətə başlamasına baxmayaraq böyük işlərə imza atan “Kiçik Akademiya” üzvlərinin fəaliyyətindən, məktəb müəllimlərinin elmi-tədqiqat işlərinin aparılmasında  şagirdlərə göstərdikləri dəstəkdən  fərəhlə söhbət açıb.
Tədbirdə çıxış edən məktəb müəllimləri şagirdlərlə birlikdə apardıqları elmi araşdırmalardan, çöl təcrübələrdən danışıblar, Coğrafiya İnstitutunun gənc alimləri ilə birgə müasir texnologiyaların tətbiqi ilə elmi araşdırmalar aparmaq, kompüter proqramları vasitəsilə yeni elmi işlərə imza atmaq arzusunda olduqlarını vurğulayıblar.
Şuranın sədri, c.ü.f.d. Samirə Ələkbərova şagirdləri maraqlandıran sualları cavablandırıb, gələcəkdə şagirdlərlə birlikdə apara biləcəkləri tədqiqat işlərindən danışıb, İnstitut rəhbərliyi adından məktəb kitabxanasına çoxsaylı kitablar hədiyyə edib.
İnstitutun elmi katibi, c.ü.f.d., dosent Zərnurə Həmidova ona ünvanlanan suallara böyük  həvəslə cavablar verib, müasir texnologiyaların tətbiqi ilə elmi təhlillər aparmağın yollarından, yeni tədqiqat metodlarından danışıb.
İnstitutun böyük elmi işçisi, c.ü.f.d. Sevinc Məmiyeva aktual problem olan ətraf mühitin çirklənməsindən danışıb, şagirdlərə ekologiyanı qorumağın yollarını izah edib, canlı orqanizmlərin varlığı üçün ətraf mühiti təmiz saxlamağın vacibliyini  önə çəkib.

Со школьниками Сабунчинского района проведена встреча Мая 31, 2019 | 06:05 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Члены Совета молодых ученых и специалистов (СМУС) Института Географии им. акад. Г. Алиева НАНА  присутствовали на мероприятии  «Малой Академии» 72 средней школы- лицея им. Фикрета Тагиева Сабунчинского района.
Ученики исполнили гимн Малой Академии в сопровождении тара. Директор школы Ф. Аббасова рассказала о деятельности членов Малой Академии, несмотря на то, что недавно начали ее, и о поддержке учителей школы в проведении исследований.
Школьники поделились своими достижениями и о совместной работе с молодыми учеными ИГ, с помощью которых они применяли современные технологии и компьютерные программы.
Председатель СМУС д.ф.г. Самира Алекперова ответила на вопросы учеников и поделилась будущими темами исследований, а также подарила им многочисленные книги.
Ученый секретарь ИГ, д.ф.г. Зарнура Гамидова с большим энтузиазмом ответила на вопросы, рассказала о способах проведения научного анализа с применением современных технологий, новых методов исследования.
Старший научный сотрудник института, д.ф.г. Севиндж Мамиева рассказала о загрязнении окружающей среды, которая является насущной проблемой, объяснила ученикам способы защиты окружающей среды и подчеркнула важность поддержания чистоты окружающей среды для живых организмов.