Cİ alimləri Almatıda keçiriləcək simpoziumda məruzə edəcəklər 2018-09-18 16:43:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
13 oktyabr 2018-ci il tarixlərində Qazaxıstanın Almatı şəhərində Ömər Halisdəmir Universiteti (Türkiyə), Kazak Dövlət Qızlar Pedaqoji Universiteti (Qazaxıstan), M. Akmulla Başqırd Dövlət Pedaqoji Üniversitesi (Rusiya) və Bakı Avrasiya Universitetinin (Azərbaycan) birgə təşkilatçılığı ilə V Beynəlxalq Türk Dünyası Araşdırmaları Simpoziumu keçiriləcək.
AMEA ak. H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun direktoru, akademik Ramiz Məmmədov, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktorları -  İnstitutun elmi işlər üzrə direktor müavini Məhərrəm Həsənov, şöbə müdiri Mirnuh İsmayılov “Türk dünyasının coğrafi məkanı və geopolitik vəziyyəti”,   c.ü.f.d., şöbə müdiri Zaur İmrani isə “Türk dövlətlərinin turizm potensialı və ondan istifadə yolları” mövzusunda məruzə ilə simpoziumda çıxış edəcəklər.
Simpozium çərçivəsində elmi məruzələrlə yanaşı, “Kökümüz Bir - Türkük” festivalı, sərgi və buna bənzər tədbirlərin keçirilməsi də nəzərdə tutulmuşdur.

Ученые ИГ выступят с докладами в Симпозиуме в Алматы 2018-09-18 16:43:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
13 октября 2018 года в г.Алматы, в Казахстане, в турецком Университете Ömər Halisdəmir будет проведен Пятый Симпозиум Исследований Тюркского Мира при совместной организации Педагогического Университета Девушек Казахстана, Государственного Педагогического Университета Акмулла Башгирд (Россия) и Университет Баку Евразия (Азербайджан).
Директор ИГ им. Акад. Г.Алиева НАНА, Рамиз Маммадов, доктора философии по географии- заместитель директора по науке- Магеррам Гасанов, руководитель отдела Мирнух Исмаилов выступят с докладом «Географическое пространство и геополитическое положение тюркского мира», руководитель отдела, д.ф.г. Заур Имрани, сделает доклад на тему «Туристический потенциал тюркских государств и пути его использования»
В рамках симпозиума, помимо докладов, предусмотрены выставка, фестиваль «Наши корни едины - мы тюрки» и другие подобные мероприятия.