Avropadakı dəhşətli meşə yanğınlarının səbəbi açıqlandı 2026-07-30 11:34:00 / MÜSAHİBƏLƏR
Alov sadəcə ağacları yandırmır: o, yüz minlərlə insanın illərlə sığındığı sakitliyi, xatirələrini və evini bir neçə saatın içində külə çevirir. Bu gün İspaniya və Fransadan yüksələn qara tüstü buludları sadəcə lokal bir meşə yanğınının deyil, təbiətin tarazlığını itirdiyinin və qlobal iqlim krizisinin qapımıza dayandığının açıq göstəricisidir. 250 min insanın öz evini tərk etmək məcburiyyətində qalması isə bu fəlakətin artıq sadəcə ekoloji deyil, böyük bir bəşəri faciəyə çevrildiyini sübut edir. Bəs necə oldu ki, Avropanın ən böyük meşə sahələri göz gözü görməyən alov dənizinə döndü? Bu dəhşətli mənzərənin arxasında hansı təbii proseslər və insan səhvləri dayanır?
Son vaxtlar baş verən bu və bu kimi hadisələrlə bağlı Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyi Coğrafiya İnstitutunun Coğrafiya elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Həsən Nəbiyev Crossmedia.az-a açıqlama verib:"Meşə yanğınları həm təbii amillərin, həm də insan fəaliyyətinin təsirindən baş verir. Təbii amillərdən biri uzun müddət ərazidə havanın temperaturunun çox yüksək olması, quru iqlimin formalaşması, meşəaltı ot örtüyünün alışaraq yanması, sonra isə yanğının ağac örtüyünə keçməsidir. Bəzən bu hadisələrin sürətli inkişafına güclü səmt küləkləri də təsir göstərir. Belə hallarda yanğınların qarşısını almaq çox çətinləşir. Təbii səbəblərə ildırım vurmasını, yağışsız şimşəyi misal göstərmək olar.
Qeyd etmək istəyirəm ki, baş verən yanğınların əksəriyyəti, çox təəssüf ki, insanların təbiətə biganəliyi nəticəsində baş verir. İstirahət sonlarında təhlükəsizlik qaydalarına riayət edilmir. Yandırılmış tonqallar tamamilə söndürülmür. Çəkilmiş siqaretlərin və yaxud sönməmiş kibritlərin ot üzərinə atılması meşə yanğınlarına gətirib çıxarır. Bundan başqa, meşələrdə linza rolunu oynayan qırılmış şüşələrə rast gəlinir ki, bunlar da dolayı yolla meşə yanğınlarına səbəb ola bilər. Həmçinin tarlalarda quru bitki örtüyünün yandırılması və s. bu kimi hallar yanğına şərait yaradır.
Bunlardan başqa, meşələrin öz-özünə yanması da baş verə bilir. Bu hallar xüsusilə torf bataqlıqlarının yayıldığı yerlərdə daha çox müşahidə olunur. Torfluqlar qızmar hava şəraitində asanlıqla yanırlar. Belə hadisələr bir neçə on il bundan əvvəl Rusiyada baş vermişdi. Qətranlılığı çox olan şam meşələrində də isti yay aylarında ağacların öz-özünə alışması baş verir. Belə hallarda meşələri söndürmək çox çətin olur və bunun üçün bütün vasitələrdən istifadə edilir”.
O, bildirib ki, İspaniyada belə yanğınların əsas səbəbi qızmar yay aylarıdır: “Temperaturun dayanmadan artması və antiziklon hava şəraitinin yaranması yanğınların baş verməsinə zəmin yaradır. Bu ərazilərdə, əsasən, Aralıq dənizi iqlimində formalaşan codyarpaqlı meşələr və kolluqlar yayılmışdır. Onlar da davamlı isti hava şəraitində asanlıqla yana bilirlər. Bir neçə il bundan əvvəl Türkiyədə baş verən meşə yanğınları da bu qəbildəndir. Bu yanğınları söndürmək üçün bütün qonşu ölkələr Türkiyəyə köməklik göstərdilər. Xüsusilə də Azərbaycan Türkiyənin yanında oldu və bu işlərdə Türkiyədən öz köməyini əsirgəmədi.
Bizim meşələr ərazimizin 11%-ni əhatə edir, ama onları qorumaq hamının borcudur. Əlbəttə, burada insan amilini yaddan çıxarmaq olmaz. Ona görə də insanlar yanğın baş verməməsi üçün bütün qaydalara tam riayət etməlidirlər".

Огонь не просто сжигает деревья: он за несколько часов превращает в пепел спокойствие, воспоминания и дома сотен тысяч людей, которые находили в них убежище годами. Сегодняшние клубы чёрного дыма, поднимающиеся над Испанией и Францией, являются явным свидетельством не просто локального лесного пожара, а того, что природа теряет равновесие, и глобальный климатический кризис стоит у наших дверей. То, что 250 тысяч человек были вынуждены покинуть свои дома, доказывает, что эта катастрофа превратилась уже не просто в экологическую, а в масштабную гуманитарную трагедию. Но как случилось, что крупнейшие лесные массивы Европы превратились в необозримое море огня? Какие природные процессы и человеческие ошибки стоят за этой ужасающей картиной?
В связи с этими и подобными событиями, произошедшими в последнее время, доктор философии по географическим наукам, доцент Института географии Министерства науки и образования Азербайджанской Республики Гасан Набиев дал разъяснение Crossmedia.az:
«Лесные пожары возникают как под воздействием природных факторов, так и в результате деятельности человека. Одним из природных факторов является длительное сохранение очень высокой температуры воздуха на территории, формирование засушливого климата, возгорание и горение травяного покрова под лесом, а затем переход огня на кроны деревьев. Иногда быстрому развитию таких событий способствуют также сильные направленные ветры. В таких случаях остановить пожары становится очень трудно. В качестве природных причин можно привести удар молнии, сухую грозу (без дождя).
Хочу отметить, что большинство возникающих пожаров, к большому сожалению, происходит из-за безразличия людей к природе. В выходные дни не соблюдаются правила безопасности. Разведённые костры полностью не тушатся. Брошенные на траву непотушенные сигареты или спички приводят к лесным пожарам. Кроме того, в лесах встречаются разбитые стёкла, которые играют роль линзы и также могут косвенно становиться причиной лесных пожаров. Помимо этого, сжигание сухого растительного покрова на полях и подобные случаи создают условия для пожара.
Кроме этого, может происходить и самовозгорание лесов. Такие случаи чаще всего наблюдаются в местах распространения торфяных болот. Торфяники легко загораются в условиях жаркой погоды. Подобные события происходили несколько десятилетий назад в России. В сосновых лесах с высоким содержанием смолы также в жаркие летние месяцы происходит самовозгорание деревьев. В таких случаях потушить лес бывает очень сложно, и для этого используются все возможные средства».
Он также отметил, что основной причиной подобных пожаров в Испании являются жаркие летние месяцы:
«Непрерывный рост температуры и формирование антициклональных погодных условий создают почву для возникновения пожаров. На этих территориях распространены преимущественно жестколистные леса и кустарники, формирующиеся в средиземноморском климате. Они также легко загораются в условиях продолжительной жаркой погоды. Лесные пожары, произошедшие несколько лет назад в Турции, относятся к этой же категории. Для тушения этих пожаров все соседние страны оказали помощь Турции. В частности, Азербайджан был рядом с Турцией и не жалел своей помощи в этих вопросах.
Наши леса занимают 11% территории страны, но их защита - долг каждого. Разумеется, здесь нельзя забывать и о человеческом факторе. Поэтому люди должны в полной мере соблюдать все правила, чтобы не допустить возникновения пожаров».