Avropadakı "cəhənnəm:" Azərbaycana da çatır... 2026-07-16 10:15:00 / MÜSAHİBƏLƏR
Avropa qitəsi hazırda sadəcə yay fəslini yaşamır; o, sanki öz təbii iqlim qurşağından çıxaraq, Afrika səhrasının qızmar nəfəsinin tam mərkəzində qalıb. İspaniyadan gələn kədərli xəbərlər: min nəfərdən çox insanın bu anomal istilərin qurbanına çevrilməsi-əslində, planetimizin atmosfer mexanizmlərindəki ciddi bir "qırılmanın" göstəricisidir. İllərdir alışdığımız o mülayim və yağışlı Avropa yayı yerini sanki keçilməz bir istilik divarına buraxıb. Bəs, təbiətin bu amansız "blokadası" necə yaranır və niyə qitənin köklü hava axınları bu qədər aciz qalıb?
Crossmedia.az olaraq məsələnin elmi reallıqlarınana nəzər salmaq üçün Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil nazirliyi Coğrafiya institutunun dosenti, Coğrafiya elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, iqlimşünas alim Həsən Nəbiyevin fikirlərini öyrəndik: "Avropa üzərində atmosferin barik sistemlərinin yerləşməsində baş verən dəyişikliklər quraq və isti keçən yay fəslinin formalaşmasına səbəb olmuşdur. Bu vəziyyəti belə izah etmək olar: Afrika üzərindəki dayanıqlı antisiklonun yüksək təzyiq yalı Aralıq dənizindən şimala, Baltik dənizinə qədər uzanaraq bloklayıcı fəaliyyət göstərir. Yəni, Atlantik okeanından-qərb istiqamətindən gələn hava kütləsinin qarşısını kəsir. Bu təzyiq yalı boyunca Afrikadan şimala doğru isti hava hərəkət edir. Nəticədə, Skandinaviyaya qədər olan bütün ərazilərdə, o cümlədən Minsk, Moskva, Varşava və Almaniya şəhərlərində temperaturun kəskin artması müşahidə olunur. Yağıntılar azalır, çaylarda suyun səviyyəsi aşağı düşür. Hazırda bu təzyiq yalı şərqə doğru hərəkət edir. Bu, təbii bir haldır. Çünki Avropa üzərində qərb hava axınları hakimdir. Buna görə də Azərbaycanda da temperaturun artacağını gözləmək mümkündür. Xatırlatmaq istərdim ki, belə bir temperatur artımı 2021-ci ildə də olmuşdu. O zaman Portuqaliyada temperatur 47 dərəcəyə çatmış, İtaliyada və bir sıra digər ölkələrdə insanlar həyatını itirmiş, çaylarda suyun səviyyəsi kəskin şəkildə aşağı düşmüşdü".

Европа сегодня переживает не просто лето - кажется, будто континент покинул свою привычную климатическую зону и оказался во власти раскалённого дыхания африканской пустыни. Трагические сообщения из Испании, где жертвами аномальной жары стали более тысячи человек, свидетельствуют о серьёзных изменениях в атмосферных процессах нашей планеты. Привычное мягкое и дождливое европейское лето уступило место изнуряющему зною. Что стало причиной этой природной «блокады» и почему привычные воздушные потоки над Европой оказались бессильны?
Чтобы разобраться в научной стороне происходящего, Crossmedia.az обратился за комментарием к доценту Института географии Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, доктору философии по географическим наукам, климатологу Гасану Набиеву.
По словам учёного, изменения в расположении барических систем над Европой привели к формированию жаркого и засушливого летнего сезона.
«Ситуацию можно объяснить следующим образом: гребень высокого давления, сформировавшийся под влиянием устойчивого африканского антициклона, протянулся от Средиземного до Балтийского моря, создав так называемый блокирующий процесс. В результате воздушные массы, поступающие с Атлантического океана с запада, не могут проникнуть вглубь континента. Одновременно вдоль этого гребня из Северной Африки на север перемещаются раскалённые воздушные массы.
Как следствие, практически на всей территории Европы вплоть до Скандинавии, включая Минск, Москву, Варшаву и города Германии, наблюдается резкое повышение температуры воздуха. Существенно сокращается количество осадков, а уровень воды в реках заметно снижается.
В настоящее время этот гребень высокого давления постепенно смещается на восток. Это естественный процесс, поскольку над Европой преобладает западный перенос воздушных масс. Поэтому можно ожидать повышения температуры и в Азербайджане.
Напомню, что аналогичная ситуация уже наблюдалась в 2021 году. Тогда в Португалии температура воздуха достигала 47 °C, в Италии и ряде других стран были зафиксированы человеческие жертвы из-за экстремальной жары, а уровень воды в реках резко снизился», - отметил Гасан Набиев.