Coğrafiya İnstitutunun əməkdaşları Beynəlxalq əlaqələrini genişləndirir 2026-07-14 13:14:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Coğrafiya İnstitutunun əməkdaşları 09-13 iyul 2026-cı il tarixlərində Almaniyanın Giessen şəhərində “Beynəlxalq sahəa işləri: məlumatlarının sintezi və təhlili” seminarında iştirak ediblər. Seminarın açılışında Coğrafiya İnstitutun  direktor vəzifəsini icra edən,c.e.d. Zaur İmrani və c.e.d. Andreas Ditmann çıxış edərək Almaniya, Nigeriya, Pakistan, İran, Azərbaycan və Gürcüstanın nümayəndə heyətinə, eləcə də alman tələbələrinə sahə tədqiqatlarının vacibliyi, tədqiqatlar zamanı əldə edilən məlumatların birgə təhlilinin aparılması, müasir metod və metodologiyaların tətbiqi, bu tədqiqatların dayanıqlı inkişafa və regional strategiyanın qurulmasına köməkliyi və s. barədə məlumat verdilər.
Daha sonra sahə tədqiqatlarının məqsədi və görülən işlər barədə c.e.d. Roozbeh Mirzaei, c.e.d. Saskia Thorbecke və c.e.d. Andre Staatmann, “Azərbaycanda coğrafiya elmi və təhsil” barədə c.e.d. Çingiz İsmayılov və Yeganə Kərimova, “Qafqaz şəbəkələri daxilində akademik əməkdaşlıq”la bağlı isə c.e.d. Nana Bolaşvili təqdimatla çıxış etdilər.
Seminarda c.ü.f.d. Bəyimxanım Hüseynova “İqlim və inkişafın kəsişməsində: Şimal-Qərbi Azərbaycanda turizm və seleksiya transformasiyaları: sahə əsaslı tədqiqatlar”, c.ü.f.d. Hicran Tahirova və doktorant Ayşən Məmmədova “İqlim dəyişikliyi kontekstində Naxçıvan Muxtar Respublikasında təbiət və sağlamlıq turizminin inkişaf perspektivləri”, c.e.d. Zaur İmrani və doktorant Abdulla Rzayev “2026-cı ildə Birgə sahə tədqiqatlarından hesabatlar: Bakı-Qax”, c.e.d. Zaur İmrani, doktorantlar Dilbər Məmmədova və Yusif Hidayətli “2026-cı ildə Birgə sahə tədqiqatlarından hesabatlar: Qax-Gəncə-Lənkəran”, c.ü.f.d. Elina Kərimova və c.ü.f.d. İrina Kuçinskaya “Azərbaycanın turizm və istirahət bölgələrində nəqliyyat infrastrukturunun dayanıqlığına leysan yağışlarının təsiri”, c.ü.f.d. Camal Hüseynov və c.ü.f.d. Turanə Hüseynova “İqlim dəyişikliyinin Azərbaycanda şaxta rejiminə təsiri”, c.ü.f.d. Səidə Zeynalova və c.e.d. Sevil Quliyeva “Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorunda sahil zonasının transformasiyası: yeni yaranmış torpaq sahələrinin rekreksiya potensialı”, c.ü.f.d. Elnur Səfərov və laborant Şəms İmrani “İqlim dəyişikliyindən turizm riskinə: Xəzər dənizi hövzəsində ətraf mühitin transformasiyası”, c.ü.f.d. İrina Kuçinskaya və doktorant Sevinc Burzuyeva “Böyük Bakının iqlim-rekreasiya potensialının Turizm İqlim İndeksi (Tİİ) və CİS texnikasına əsaslanaraq qiymətləndirilməsi”, tələbələr Niklas Hegemann, Adrian Müth və Tabea Zöllner “Gissendən olan coğrafiya tələbələrinin birgə ekskursiya və çöl işindən təəssüratları” adlı məruzələrlə çıxış etmişlər. Sonda birgə İşçi qrupunun müzakirə və toplanış nəticələri, eləcə də gələcək birgə tədqiqatlar və nəşrlər üçün ideyalar müzakirə edilmişdir.
Seminarın son günü “Westerwald-Lahn-Taunus GeoParkına ekskursiya: Fortuna mədəni”nə səfər təşkil olunmuşdur. Westerwald-Lahn-Taunus geoparkı 2012-ci ildə Almaniyanın Milli Geoparkı statusunu almışdır. Geopark geoloji irsin qorunması, elmi tədqiqatlar, ekoloji maarifləndirmə və geoturizmin inkişafı istiqamətində fəaliyyət göstərir. Səfər iştirakçılarına geoloji irsin qorunması, geoturizmin inkişafı, geoloji təhsil proqramlarının təşkili, yerli icmaların davamlı regional inkişafa dəstək proqramları ilə tanış olmuşlar.

Сотрудники Института географии расширяют международное сотрудничество Июл 14, 2026 | 01:07 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Сотрудники Института географии приняли участие в международном семинаре «Международные полевые исследования: синтез и анализ данных», который проходил с 9 по 13 июля 2026 года в городе Гиссен (Германия).
На церемонии открытия семинара с приветственными словами выступили исполняющий обязанности директора Института географии, доктор географических наук Заур Имрани, и доктор географических наук Андреас Диттманн. Они рассказали представителям делегаций Германии, Нигерии, Пакистана, Ирана, Азербайджана и Грузии, а также немецким студентам о значении полевых исследований, необходимости совместного анализа полученных данных, применении современных методов и методологий, а также о роли подобных исследований в обеспечении устойчивого развития и формировании региональных стратегий.
Затем с докладами о целях и результатах полевых исследований выступили доктор географических наук Рузбех Мирзаеи, доктор географических наук Саския Торбекке и доктор географических наук Андре Штаатманн. Доклад на тему «Географическая наука и образование в Азербайджане» представили доктор географических наук Чингиз Исмаилов и Егана Керимова, а доктор географических наук Нана Болашвили выступила с презентацией, посвящённой академическому сотрудничеству в рамках Кавказских научных сетей.
В ходе семинара были представлены следующие доклады:
• кандидат географических наук Бейимханым Гусейнова — «На пересечении климата и развития: трансформация туризма и селекции в Северо-Западном Азербайджане на основе полевых исследований»;
• кандидат географических наук Хиджран Тагирова и докторант Айшан Мамедова — «Перспективы развития природного и оздоровительного туризма в Нахчыванской Автономной Республике в условиях изменения климата»;
• доктор географических наук Заур Имрани и докторант Абдулла Рзаев — «Отчёт о совместных полевых исследованиях 2026 года: Баку — Гах»;
• доктор географических наук Заур Имрани, докторанты Дильбар Мамедова и Юсиф Хидаятлы — «Отчёт о совместных полевых исследованиях 2026 года: Гах — Гянджа — Ленкорань»;
• кандидаты географических наук Элина Керимова и Ирина Кучинская — «Влияние ливневых осадков на устойчивость транспортной инфраструктуры туристско-рекреационных регионов Азербайджана»;
• кандидаты географических наук Джамал Гусейнов и Турана Гусейнова — «Влияние изменения климата на режим заморозков в Азербайджане»;
• кандидат географических наук Саида Зейналова и доктор географических наук Севиль Гулиева — «Трансформация прибрежной зоны азербайджанского сектора Каспийского моря: рекреационный потенциал вновь образовавшихся земельных участков»;
• кандидат географических наук Эльнур Сафаров и лаборант Шамс Имрани — «От изменения климата к туристическим рискам: трансформация окружающей среды в бассейне Каспийского моря»;
• кандидат географических наук Ирина Кучинская и докторант Севиндж Бурзуева — «Оценка климато-рекреационного потенциала Большого Баку на основе Туристического климатического индекса (TCI) и технологий ГИС»;
• студенты Никлас Хегеманн, Адриан Мют и Табеа Цёлльнер — «Впечатления студентов-географов из Гиссена от совместной экскурсии и полевых работ».
В завершение семинара участники обсудили итоги работы совместной рабочей группы, а также идеи для будущих совместных исследований и научных публикаций.
В последний день семинара была организована экскурсия в геопарк Westerwald-Lahn-Taunus с посещением шахты Fortuna. В 2012 году геопарк получил статус Национального геопарка Германии. Его деятельность направлена на сохранение геологического наследия, проведение научных исследований, экологическое просвещение и развитие геотуризма. Участники экскурсии ознакомились с опытом сохранения геологического наследия, развития геотуризма, организации образовательных программ в области геологии, а также с программами поддержки местных сообществ, ориентированными на устойчивое региональное развитие.