Mayın 21-22-si tarixində Elm və Təhsil Nazirliyinin Coğrafiya İnstitutunun «Geomorfologiya və paleocoğrafiya» laboratoriyasının əməkdaşları Starə Tarixazər, Samirə Abuşova və Şəhla İsmayılova İsmayıllı-Şamaxı bölgəsində martın sonu, aprelin əvvəllərində və mayda intensiv yağıntıların səbəb olduğu uçqun, sürüşmə və sel hadisələrinin nəticələrini araşdırıblar.
İnstitutun əməkdaşları tərəfindən bildirilib ki, tədqiqatlar nəticəsində İsmayıllı-Şamaxı bölgəsində ciddi fəsadlar qeydə alınıb. Belə ki, Lahıc-Dəmirçi yolunun 17-ci km-i və İsmayıllı-Lahıc yolu uçqunlar və sürüşmələr tərəfindən dağılıb və yararsız hala düşüb. Bundan əlavə, Lahıc qəsəbəsinin 80 hektar torpaq sahəsi kənd təsərrüfatı üçün tamamilə yararsız vəziyyətə gəlib.
Uzunluğu təxminən 22 km olan İsmayıllı-Lahıc avtomobil yolu sadəcə mənzərəli bir turizm serpentini (dağ dolanbacı) deyil, həm də mühəndis-geoloji baxımdan unikal, dinamik və son dərəcə mürəkkəb bir obyektdir. Bu yol Böyük Qafqazın cənub yamacının kanyonları və dik dağ silsilələri boyu salınmışdır. Marşrutun əsas geoloji xüsusiyyətləri onun sərt "xarakterini" müəyyən edir. Yol Niyaldağ silsiləsinin strukturlarını kəsib keçir. Geomorfologiya nöqteyi-nəzərindən bura intensiv qalxma zonasıdır. Burada Təbaşir və Yura dövrlərinə aid çökmə və fliş süxurları, xüsusən də təbəqəli gilli şistlər, mergellər, əhəngdaşları və güclü aşınmaya məruz qalmış qumdaşları üstünlük təşkil edir. Daimi tektonik proseslər səbəbindən süxurlar güclü deformasiyaya uğramış, çatlar əmələ gəlmiş və fiziki aşınmaya məruz qalmışdır. Onlar asanlıqla ovulur və ovuntulu kütləyə çevrilirlər.
Yol mütəmadi olaraq ekzogen proseslərin təzahürləri ilə qarşılaşır. Girdimançay çayı boyunca dərənin şaquli və dik divarları daima dayanıqlığını itirir. Hərəkət hissəsinə iri qaya parçalarının tökülməsi mütəmadi baş verən hadisədir. Burada hər il irimiqyaslı uçqunlar qeydə alınır, məsələn, yolun böyük hissəsinin bağlanması 2023-cü ilin iyununda və yaxın dövrdə - 2026-cı il mayın 20-si və 22-də qeydə alınıb. Həmin qayalardan birinin çəkisi 150 ton olub. Namazgah, Düryan, Qaraqaya kəndləri, Basqal və Lahıc qəsəbələri və digər yaşayış məntəqələri ərazisindəki sürüşmələr xüsusi təhlükə yaradır. Gilli şistlər su ilə doyduqda öz yapışqanlığını itirir və cazibə qüvvəsinin təsiri altında yol yatağını da özü ilə apararaq, sözün əsl mənasında yamac aşağı "sürüşməyə" başlayır.
Bundan başqa, avtomobil yolu demək olar ki, dik yamaclar ilə sel təhlükəli Girdimançayın məcrası arasında sıxılıb qalıb. Yazda qarların əriməsi və intensiv leysan yağışları zamanı sel yol bəndlərinin əsasını yuyur və yamac proseslərini fəallaşdırır. Su axını dərəni daima dərinləşdirir, bu da ətraf yamacların dikliyini artıraraq yeni uçqunlara səbəb olur.
İsmayıllı-Lahıc yolu daimi geoloji risk vəziyyətindədir. Zəif, güclü çatlamış çökmə süxurların, yamacların yüksək dikliyinin və bol yağıntının birləşməsi səbəbindən bu sahə Azərbaycanın yol xidmətləri tərəfindən gündəlik monitorinq və uçqunların təmizlənməsi üçün ağır texnikanın daimi tətbiqini tələb edir. Burada sabit asfalt örtüyünün saxlanılması son dərəcə mürəkkəb mühəndislik vəzifəsidir.

На 21–22 мая сотрудники лаборатории «Геоморфология и палеогеография» Института географии Министерства науки и образования - Старе Тарихазер, Самира Абушова и Шахла Исмайлова - провели исследования последствий обвалов, оползней и селевых явлений, вызванных интенсивными осадками в конце марта, начале апреля и мае в Исмаиллинско-Шемахинском регионе.
Сотрудники института сообщили, что в результате исследований в регионе Исмаиллы–Шемаха были зафиксированы серьёзные последствия. Так, 17-й километр дороги Лагич–Демирчи и дорога Исмаиллы–Лагич были разрушены обвалами и оползнями и пришли в непригодное состояние. Кроме того, около 80 гектаров земель в посёлке Лагич стали полностью непригодными для сельского хозяйства.
Автомобильная дорога Исмаиллы-Лагич протяжённостью около 22 км представляет собой не только живописный туристический серпантин, но и уникальный, динамичный и чрезвычайно сложный объект с инженерно-геологической точки зрения. Эта дорога проложена вдоль каньонов и крутых горных хребтов южного склона Большого Кавказа. Основные геологические особенности маршрута определяют его суровый «характер». Дорога пересекает структуры Ниялдагского хребта. С точки зрения геоморфологии это зона интенсивного поднятия. Здесь преобладают осадочные и флишевые породы мелового и юрского периодов, в особенности слоистые глинистые сланцы, мергели, известняки и сильно выветренные песчаники. Из-за постоянных тектонических процессов породы сильно деформированы, растресканы и подвержены физическому выветриванию. Они легко крошатся и превращаются в обломочную массу.
Дорога регулярно сталкивается с проявлениями экзогенных процессов. Вдоль реки Гирдыманчай вертикальные и крутые стены ущелья постоянно теряют устойчивость. Падение крупных каменных глыб на проезжую часть - здесь регулярное явление. Каждый год фиксируются крупномасштабные обвалы, например перекрытие значительной части дороги происходило в июне 2023 года, а также недавно - 20 и 22 мая 2026 года. Вес одной из скал достигал 150 тонн. Особую опасность представляют оползни в районах сёл Намазгах, Дюрьян, Гарагая, а также посёлков Басгал и Лагич и других населённых пунктов. Когда глинистые сланцы насыщаются водой, они теряют сцепление и под воздействием силы тяжести буквально начинают «сползать» вниз по склону, унося с собой дорожное полотно.
Кроме того, автомобильная дорога фактически зажата между почти отвесными склонами и селевым руслом реки Гирдыманчай. Весной, во время таяния снегов и интенсивных ливней, селевые потоки подмывают основание дорожных насыпей и активизируют склоновые процессы. Водный поток постоянно углубляет ущелье, что увеличивает крутизну окружающих склонов и приводит к новым обвалам.
Дорога Исмаиллы-Лагич находится в состоянии постоянного геологического риска. Сочетание слабых, сильно трещиноватых осадочных пород, высокой крутизны склонов и обильных осадков требует от дорожных служб Азербайджана ежедневного мониторинга и постоянного использования тяжёлой техники для расчистки обвалов. Поддержание стабильного асфальтового покрытия здесь является чрезвычайно сложной инженерной задачей.