Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyinin Coğrafiya İnstitutunda görkəmli alim, coğrafiya elmləri doktoru Mahmud Xəlilovun 95 illik yubileyi qeyd olunub.
Tədbiri giriş sözü ilə açan İnstitutun direktor vəzifəsini icra edən, coğrafiya elmləri doktoru, dosent Zaur İmrani Mahmud müəllimin Azərbaycan coğrafiya elminin inkişafındakı müstəsna xidmətlərini vurğulayıb, onun uzunillik elmi fəaliyyəti və yetişdirdiyi kadrların bu gün də ölkənin elmi potensialına töhfə verdiyini qeyd edib.
Yubiley mərasimində “Torpaqların rekultivasiyası” laboratoriyasının müdiri, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru İsmayıl Quliyev çıxış edərək Mahmud Xəlilovun zəngin elmi irsindən, yüksək insani keyfiyyətlərindən və gənc tədqiqatçılar üçün örnək olan həyat yolundan bəhs edib. O, alimin həm elmi, həm də mənəvi baxımdan böyük məktəb formalaşdırdığını xüsusi vurğulayıb.
Digər çıxış edən alimlər də xatirələrini bölüşərək Mahmud müəllimin dərin biliyə, prinsipial mövqeyə və elmə sonsuz sədaqətə malik bir şəxsiyyət olduğunu bildiriblər.
Daha sonra Mahmud Xəlilov çıxış edərək göstərilən diqqət və ehtirama görə təşkilatçılara və həmkarlarına təşəkkürünü bildirib, elmin inkişafı naminə fəaliyyət göstərən gənclərə uğurlar arzulayıb.
Tədbir çərçivəsində alimin həyat və elmi fəaliyyətinin müxtəlif dövrlərini əks etdirən fotoşəkillərdən ibarət təqdimat nümayiş olunub. Təqdimat iştirakçılar tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb.
Mahmud Xəlilov 19 aprel 1931-ci ildə Nuxa şəhərində (indiki Şəki) anadan olub. 1954–1958-ci illərdə meşəquruluşu işlərində iştirak edərək geniş təcrübə qazanıb. 1959-cu ildən etibarən müxtəlif elmi müəssisələrdə çalışaraq torpaq eroziyası və meşə ekosistemləri sahəsində mühüm tədqiqatlar aparıb. 1964-cü ildə namizədlik, 1990-cı ildə isə doktorluq dissertasiyasını müdafiə edib. 185-dən çox elmi əsərin müəllifi olan alim, Azərbaycan elminə dəyərli töhfələr verib.Onun tədqiqatları torpaq eroziyası, meşə ekosistemləri və onların qorunması sahəsində mühüm elmi nəticələrlə yadda qalıb. Yubiley tədbiri alimin zəngin və mənalı həyat yoluna, Azərbaycan elminə verdiyi töhfələrə göstərilən yüksək ehtiramın ifadəsi kimi yadda qalıb.

В Институте географии было отмечено 95-летие выдающегося представителя азербайджанской географической науки Махмуда Халилова 2026-05-01 12:10:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
В Институте географии Министерства науки и образования Азербайджанской Республики состоялось мероприятие, посвящённое 95-летнему юбилею выдающегося учёного, доктора географических наук Махмуда Халилова.
Открывая мероприятие вступительным словом, исполняющий обязанности директора Института, доктор географических наук, доцент Заур Имрани подчеркнул исключительные заслуги Махмуда Халилова в развитии географической науки Азербайджана. Он отметил, что многолетняя научная деятельность учёного и подготовленные им кадры и сегодня вносят вклад в научный потенциал страны.
На юбилейном мероприятии заведующий лабораторией «Рекультивация почв», доктор философии по аграрным наукам Исмаил Гулиев выступил с докладом о богатом научном наследии Махмуда Халилова, его высоких человеческих качествах и жизненном пути, являющемся примером для молодых исследователей. Он особо подчеркнул, что учёный сформировал большую научную и нравственную школу.
Другие выступающие учёные также поделились воспоминаниями, отметив, что Махмуд Халилов был личностью, обладающей глубокими знаниями, принципиальной позицией и безграничной преданностью науке.
Затем Махмуд Халилов поблагодарил организаторов и коллег за оказанное внимание и уважение, пожелав молодым учёным успехов в их деятельности во имя развития науки.
В рамках мероприятия была представлена презентация, состоящая из фотографий, отражающих различные этапы жизни и научной деятельности учёного. Она вызвала большой интерес у участников.
Махмуд Халилов родился 19 апреля 1931 года в городе Нуха (ныне Шеки). В 1954–1958 годах он участвовал в лесоустроительных работах, приобретя обширный практический опыт. С 1959 года работал в различных научных учреждениях, проводя важные исследования в области эрозии почв и лесных экосистем. В 1964 году защитил кандидатскую диссертацию, а в 1990 году — докторскую. Автор более 185 научных трудов, он внёс значительный вклад в развитие науки Азербайджана. Его исследования в области эрозии почв, лесных экосистем и их охраны оставили заметный след в науке.
Юбилейное мероприятие стало выражением глубокого уважения к богатому и содержательному жизненному пути учёного и его вкладу в развитие азербайджанской науки.