AR ETN Coğrafiya İnstitutu PHŞ-nin əməkdaşı Astana şəhərində keçirilən Regional Ekoloji Sammitdə iştirak edib 2026-04-29 10:22:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AR ETN Coğrafiya İnstitutu PHŞ-nin Xəzər dənizinin coğrafiyası laboratoriyasının müdiri, c.e.d., dosent Səid Səfərov 23–26 aprel 2026-cı il tarixlərində Qazaxıstan Respublikasının Astana şəhərində səfərdə olub.
Səfər çərçivəsində o, Astana şəhərində keçirilən Regional Ekoloji Sammiti (RES-2026) çərçivəsində təşkil olunan, Xəzər dənizinin səviyyəsinin enməsi səbəblərinin araşdırılması, səviyyə tərəddüdləri üzrə ssenarilərin hazırlanması və uyğunlaşma tədbirlərinin işlənilməsi məqsədilə yaradılmış Azərbaycan–Qazaxıstan ikitərəfli İşçi Qrupunun iclasında iştirak edib.
Aprelin 24-də keçirilən iclas zamanı Səid Səfərov müzakirələrdə fəal iştirak edərək Xəzər dənizində müşahidə olunan səviyyə dəyişiklikləri və bu istiqamətdə elmi yanaşmalarla bağlı fikirlərini bölüşüb.
Səfər zamanı qazaxıstanlı həmkarlarla Xəzər dənizinin səviyyə problemləri üzrə fikir mübadiləsi aparılıb. Eyni zamanda, bu sahədə birgə elmi tədqiqatların aparılması və əldə olunacaq nəticələrin nüfuzlu beynəlxalq jurnallarda dərc edilməsi barədə ilkin razılıq əldə olunub.

Сотрудник Публичного юридического лица Института географии МНО Азербайджана принял участие в Региональном экологическом саммите в Астане   2026-04-29 10:22:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Заведующий лабораторией географии Каспийского моря Публичного юридического лица Института географии Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, доктор географических наук, доцент Саид Сафаров находился с визитом в городе Астана, Республика Казахстан, с 23 по 26 апреля 2026 года.
В рамках визита он принял участие в заседании двусторонней Азербайджано-Казахстанской Рабочей группы, созданной с целью изучения причин снижения уровня Каспийского моря, разработки сценариев колебаний уровня моря и выработки адаптационных мер. Заседание прошло в рамках Регионального экологического саммита (RES-2026), состоявшегося в Астане.
Во время заседания 24 апреля Саид Сафаров активно участвовал в обсуждениях, поделившись своими взглядами на наблюдаемые изменения уровня Каспийского моря и научные подходы в данном направлении.
В ходе визита с казахстанскими коллегами был проведён обмен мнениями по проблемам уровня Каспийского моря. Также была достигнута предварительная договорённость о проведении совместных научных исследований в этой области и публикации полученных результатов в авторитетных международных журналах.