Coğrafiyaşünas-alim: Müşahidə olunan iqlim dəyişmələri qlobal istiləşmənin davamıdır 2026-04-15 14:33:00 / MÜSAHİBƏLƏR
Son günlər Azərbaycanda, xüsusilə də Bakıda baş verən meteoroloji hadisələr meridional proseslər nəticəsində olub. Bakıda subasma ölkədən şimal-şərqdə yaranan və geniş bir ərazini əhatə edən, troposferin orta təbəqələrində formalaşan yüksək siklonla bağlı olub. Aprelin 14-də düşən intensiv yağıntılar və Böyük Qafqazın şimal-şərq yamacında demək olar ki, bütün çaylardan keçən güclü sel hadisələri isə Cənub siklonlarının ölkə ərazisinə müdaxiləsi nəticəsində əmələ gəlib.
Bu barədə AZƏRTAC-a Elm və Təhsil Nazirliyi Coğrafiya İnstitutunun iqlim şöbəsinin aparıcı elmi işçisi coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Həsən Nəbiyev məlumat verib. O qeyd edib ki, hazırda müşahidə olunan iqlim dəyişmələrini qlobal istiləşmənin davamı kimi səciyyələndirmək olar. Qlobal istiləşməni həm birbaşa, həm də dolayı olaraq sübuta yetirmək mümkündür. Yer səthində qlobal temperaturun müşahidələr nəticəsində qeyd olunan artımı okean səviyyəsinin qalxması, quruda qar və buz örtüyünün sahəsinin azalması, Azərbaycanda qar xəttinin yuxarıya qalxması, dağ buzlaqlarının sahəsinin əhəmiyyətli dərəcədə azalması ilə müşayiət olunur. Orta sutkalıq temperaturun müəyyən hədlərdən keçidinin yazda tezləşməsi, payızda gecikməsi, bu keçid tarixləri arasındakı dövrün davamiyyətinin, aqroiqlim ehtiyatlarının əsas göstəricisinin artması və s. bu kimi əlamətlər iqlim dəyişmələrinin dolayı təsdiqləyicisidir.

Географ-учёный: Наблюдаемые климатические изменения являются продолжением глобального потепления 2026-04-15 14:33:00 / ИНТЕРВЬЮ
В последние дни в Азербайджане, особенно в Баку, наблюдаемые метеорологические явления были обусловлены меридиональными процессами. Подтопления в Баку связаны с мощным циклоном, сформировавшимся к северо-востоку от страны и охватившим обширную территорию, в средних слоях тропосферы. Интенсивные осадки 14 апреля, а также сильные селевые потоки, прошедшие практически по всем рекам северо-восточного склона Большого Кавказа, возникли в результате вторжения южных циклонов на территорию страны.
Об этом АЗЕРТАДЖ сообщил ведущий научный сотрудник отдела климата Института географии Министерства науки и образования, доктор философии по географии Гасан Набиев. Он отметил, что наблюдаемые в настоящее время климатические изменения можно охарактеризовать как продолжение глобального потепления. Глобальное потепление можно доказать как напрямую, так и косвенно. Рост глобальной температуры поверхности Земли, зафиксированный наблюдениями, сопровождается повышением уровня океана, сокращением площади снежного и ледяного покрова на суше, повышением снеговой линии в Азербайджане, а также значительным уменьшением площади горных ледников. Ускорение наступления пороговых значений среднесуточной температуры весной и их более позднее наступление осенью, увеличение продолжительности периода между этими датами, рост агроклиматических ресурсов и другие подобные признаки являются косвенными подтверждениями климатических изменений.