Elm və Təhsil Nazirliyinin Coğrafiya İnstitutunun Geomorfologiya və paleocoğrafiya və Landşaftşünaslıq və landşaft planlaşdırılması laboratoriyalarının əməkdaşları intensiv yağıntıların səbəb olduğu sürüşmə və sel hadisələrinin nəticələrini araşdırmaq məqsədilə Qusar və Quba rayonlarına ezam olunublar.
İnstitutun elmi işçisi, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Starə Tarixazər AZƏRTAC-a açıqlamasında bildirib ki, aparılan tədqiqatlar nəticəsində Cağar, Kuzun, Gicanoba, Əcəxur, Laza və digər kəndlərdə genişmiqyaslı sürüşmələr aşkar edilib. Təxminən 400 nəfər əhalisi olan Cağar kəndində sürüşmə sahəsi yaşayış evlərinə qədər yaxınlaşıb, bir ev üçün ciddi təhlükə yaradıb. Ərazidə dərinliyi 1,5 metrdən artıq olan çatlar qeydə alınıb. Sürüşmə prosesi hazırda da aktivdir. Həmin kənddə baş vermiş uçqun isə yerli sakinin həyətyanı sahəsinə ziyanvurma təhlükəsi yaradır. Kuzun, Gicanoba və Əcəxur kəndlərində bir neçə yaşayış evi sürüşmə təhlükəli zonada yerləşir. Laza kəndinə gedən avtomobil yolu zədələnib, asfalt örtüyü dağıdıb. Həmçinin Piral və Yasab kəndlərini birləşdirən, 21 yaşayış məntəqəsinə xidmət göstərən yol da dağıntıya məruz qalıb. Yuxarı Tahircal, Yuxarı Qələnxur, Aşağı Qələnxur və Zuxul kəndlərinin yolları sürüşmələr nəticəsində zədələnib, Zindanmuruq və Çətkin kəndlərində isə çınqıl yollar ciddi zərər görüb. Şahdağ istiqamətində gedən avtomobil yolunda iki aktiv sürüşmə ocağı müşahidə olunur.
Qusar rayonunun Kuzun, Əniğ, Xuray, Cağar, Çətkin, Hik, Mucuq, Yuxarı Tahircal və Zuxul kəndlərinin daxili yolları sel suları tərəfindən yuyularaq yararsız hala düşüb. Suvacal, Gündüzqala, Əniğ və Mucuq kəndlərindəki körpülər istifadəyə yararsız vəziyyətdədir.
Daha sonra Quba rayonunda yerləşən Quba–Qonaqkənd avtomobil yolunda monitorinq aparılıb. Uzunluğu 46 kilometr olan bu yol 3 və 4-cü texniki kateqoriyalara aid olub, 25 yaşayış məntəqəsini birləşdirir və burada 11 mindən çox əhali yaşayır. Güclü və intensiv yağıntılar çoxsaylı və irihəcmli sürüşmələrin inkişafına səbəb olub.
Qeyd edilib ki, bu regionda təhlükəli ekzodinamik proseslərin inkişafı üçün bütün təbii şərait mövcuddur. Quba–Qusar zonasında müasir sürüşmə, sürüşmə-uçqun və uçqun mənşəli relyef formalarının yaranması neotektonik hərəkətlərin diferensial xarakteri və gil tərkibli süxurların üstünlük təşkil etməsi ilə bağlıdır.
“Yuxarıda qeyd olunanlara əsasən belə nəticəyə gəlmək olar ki, sürüşmələrin geniş yayılması əhəngdaşları, gil, qumdaşı və gil şistlərinin mövcudluğu, mürəkkəb tektonik quruluş, süxurların yüksək çatlılığı, aktiv qırılma və üstəgəlmələrin inkişafı, bol atmosfer yağıntıları və ərazinin seysmikliyi ilə bağlıdır. Ən geniş yayılmış proseslər sürüşmələr və sürüşmə-axın (işqınlar) formalarıdır. Əksər sürüşmələr Böyük Qafqazın Baş silsiləsinin şimal yamaclarına və struktur-eroziya dağlarının yamaclarına aiddir. Bu, həmin yamacları təşkil edən gil və əhəngdaşı tərkibli süxurların laylanması ilə izah olunur”, - deyə S.Tarixazər bildirib.

Сотрудники лабораторий геоморфологии и палеогеографии, а также ландшафтоведения и ландшафтного планирования Института географии Министерства науки и образования Азербайджанской Республики были направлены в Кусарский и Кубинский районы с целью изучения последствий оползневых и селевых процессов, вызванных интенсивными атмосферными осадками.
Как сообщила АЗЕРТАДЖ научный сотрудник института, доктор философии по географии, доцент Стара Тарихазер, в результате проведённых полевых исследований в селах Джагар, Кузун, Гиджаноба, Аджахур, Лаза и ряде других населённых пунктов выявлены крупномасштабные оползневые явления. В селе Джагар с численностью населения около 400 человек оползневое тело вплотную приблизилось к жилым строениям, создав серьёзную угрозу для одного из домов. На территории зафиксированы трещины глубиной более 1,5 м. Оползневый процесс остаётся активным. Кроме того, обвальные явления, произошедшие в пределах села, представляют угрозу для приусадебных участков местных жителей.
В селах Кузун, Гиджаноба и Аджахур ряд жилых домов расположен в пределах оползнеопасных зон. Автомобильная дорога, ведущая в село Лаза, повреждена, асфальтобетонное покрытие разрушено. Также разрушениям подверглась дорога, соединяющая сёла Пирал и Ясаб и обеспечивающая транспортную доступность 21 населённого пункта. Дорожная инфраструктура сел Верхний Тахирджал, Верхний Гелянхур, Нижний Гелянхур и Зухул повреждена в результате оползней; в селах Зинданмуруг и Чаткин серьёзно пострадали гравийные дороги. На автомобильной дороге в направлении Шахдага зафиксированы два активных очага оползней.
В Кусарском районе внутренние дороги сел Кузун, Эниг, Хурай, Джагар, Чаткин, Хик, Муджуг, Верхний Тахирджал и Зухул были размыты селевыми потоками и пришли в непригодное состояние. Мостовые сооружения в селах Суваджал, Гюндузгала, Эниг и Муджуг находятся в аварийном состоянии и не пригодны к эксплуатации.
В Кубинском районе проведён мониторинг автомобильной дороги Куба–Гонагкенд протяжённостью 46 км, относящейся к III–IV техническим категориям. Данная дорога соединяет 25 населённых пунктов с общей численностью населения более 11 тыс. человек. Интенсивные и продолжительные осадки обусловили развитие многочисленных и значительных по объёму оползневых процессов.
Отмечается, что в данном регионе сформированы все природные предпосылки для активного развития опасных экзодинамических процессов. Формирование современных оползневых, оползнево-обвальных и обвальных форм рельефа в зоне Куба–Кусар связано с дифференцированным характером неотектонических движений, а также с преобладанием глинистых пород.
На основании проведённых исследований установлено, что широкое распространение оползней обусловлено наличием известняков, глин, песчаников и глинистых сланцев, сложным тектоническим строением территории, высокой степенью трещиноватости пород, развитием активных разломов и надвигов, обильными атмосферными осадками, а также сейсмической активностью региона. Наиболее распространёнными являются оползневые и оползнево-потоковые (селевые) процессы. Большинство оползней приурочено к северным склонам Главного Кавказского хребта и склонам структурно-эрозионных гор, что обусловлено слоистым строением пород, представленных преимущественно глинами и известняками.