Azərbaycanda iqlim dəyişiklikləri: meridional sirkulyasiya güclənir, cənub siklonlarının təsiri artır 2026-04-10 14:04:00 / MÜSAHİBƏLƏR
Azərbaycanda iqlim dəyişiklikləri sel, daşqın və dolu kimi təbii hadisələrin artması, həmçinin temperaturun yüksəlməsi və yağıntının azalması ilə müşahidə olunur. Bu proseslər meridional sirkulyasiyanın güclənməsi və cənub siklonlarının təsirinin artması ilə əlaqələndirilir. Araşdırmalara görə, dəyişikliklər Günəş fəallığının yüksəlməsi ilə də bağlıdır.
Bu barədə AZƏRTAC-a Coğrafiya İnstitutunun iqlim şöbəsinin aparıcı elmi işçisi coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Həsən Nəbiyev məlumat verib. O qeyd edib ki, son günlər ölkə ərazisində, xüsusilə Bakıda müşahidə olunan qeyri-sabit hava şəraiti də bu proseslərin təsiri ilə izah olunur. Paytaxtda baş verən subasma hadisəsinin ölkənin şimal-şərqində formalaşan və geniş ərazini əhatə edən, troposferin orta təbəqələrində yaranmış güclü siklonla bağlı olduğu bildirilir. Müşahidə edilən intensiv yağıntılar, eləcə də Böyük Qafqazın şimal-şərq yamacında yerləşən çaylarda qeydə alınan güclü sel hadisələri isə cənub siklonlarının ölkə ərazisinə daxil olması ilə əlaqələndirilir.
H.Nəbiyev hazırda müşahidə olunan iqlim dəyişmələrini qlobal istiləşmə prosesinin davamı kimi qiymətləndirib. O deyib ki, Yer səthində temperaturun artması okean səviyyəsinin yüksəlməsi, qar və buz örtüyünün sahəsinin azalması ilə müşayiət olunur. Azərbaycanda da qar xəttinin yuxarı qalxması və dağ buzlaqlarının sahəsinin əhəmiyyətli dərəcədə kiçilməsi müşahidə edilir. Bununla yanaşı, orta sutkalıq temperaturun müəyyən hədləri keçmə tarixlərinin yazda erkənləşməsi, payızda isə gecikməsi, bu dövrün uzanması və aqroiqlim göstəricilərinin artması da iqlim dəyişmələrinin dolayı əlamətləri kimi göstərilir.

Изменения климата в Азербайджане: усиливается меридиональная циркуляция, возрастает влияние южных циклонов Апр 10, 2026 | 02:04 / ИНТЕРВЬЮ
В Азербайджане климатические изменения проявляются в увеличении числа таких природных явлений, как сели, наводнения и град, а также в повышении температуры и уменьшении количества осадков. Эти процессы связываются с усилением меридиональной циркуляции и ростом влияния южных циклонов. Согласно исследованиям, изменения также связаны с повышением солнечной активности.
Об этом сообщил агентству АЗЕРТАДЖ ведущий научный сотрудник отдела климата Института географии, доктор философии по географии Гасан Набиев. Он отметил, что наблюдаемая в последние дни на территории страны, особенно в Баку, нестабильная погода также объясняется воздействием этих процессов. По его словам, подтопление в столице связано с мощным циклоном, сформировавшимся на северо-востоке страны и охватывающим обширную территорию, который образовался в средних слоях тропосферы.       Интенсивные осадки, а также сильные селевые явления, зафиксированные на реках северо-восточного склона Большого Кавказа, связываются с проникновением южных циклонов на территорию страны.
Г. Набиев оценил наблюдаемые в настоящее время климатические изменения как продолжение процесса глобального потепления. Он отметил, что повышение температуры поверхности Земли сопровождается ростом уровня океана и сокращением площади снежного и ледового покрова. В Азербайджане также наблюдается повышение снеговой линии и значительное сокращение площади горных ледников. Наряду с этим, к косвенным признакам климатических изменений относятся более раннее наступление дат превышения определённых порогов среднесуточной температуры весной, их более позднее наступление осенью, удлинение этого периода и рост агроклиматических показателей.