Kitabın tərtibatçıları Elm və Təhsil Nazirliyinin Coğrafiya İnstitutunun Hidrologiya şöbəsinin müdiri professor Rza Mahmudov, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktorları Ziyafət Ağayev və Mövlud Teymurovdur.
Professor Rza Mahmudov AZƏRTAC-a açıqlamasında bildirib ki, 8 fəsildən ibarət bu monoqrafiya müasir dövrün tələblərinə uyğun hazırlanıb. Kitab plagiat yoxlanışından keçib və nəşrdə 2025-ci ilə qədər olan hidroqrafik məlumatlardan istifadə edilib.
Qeyd olunub ki, bu monoqrafiya 1963-cü ildə professor Saleh Rüstəmovun hazırladığı “Azərbaycan çaylarının rejim xüsusiyyətləri” əsərindən sonra ölkə üçün xüsusi elmi əhəmiyyət daşıyan nəşrlərdən biridir.
Monoqrafiyanın elmi redaktoru Bakı Dövlət Universitetinin professoru Fərda İmanov, rəyçiləri isə Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyinin mütəxəssisləri, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktorları Rafiq Versiyev və Rəşail İsmayılovdur.

Книга под названием «Гидрографические особенности территории Азербайджана» готовится к изданию 2026-04-08 10:43:00 / ИНТЕРВЬЮ
Составителями книги являются заведующий отделом гидрологии Института географии Министерства науки и образования профессор Рза Махмудов, а также доктора философии по географии Зияфет Агаев и Мовлуд Теймуров.
Профессор Рза Махмудов в интервью АЗЕРТАДЖ сообщил, что данная монография, состоящая из 8 глав, подготовлена в соответствии с требованиями современности. Книга прошла проверку на плагиат, и при её подготовке использованы гидрографические данные по состоянию до 2025 года.
Отмечено, что эта монография является одним из научно значимых изданий для страны после работы профессора Салеха Рустамова «Режимные особенности рек Азербайджана», изданной в 1963 году.
Научным редактором монографии является профессор Бакинского государственного университета Фарда Иманов, а рецензентами — специалисты Государственного агентства водных ресурсов Азербайджана, доктора философии по географии Рафик Версиев и Рашаил Исмайлов.