Azərbaycan və Belarus alimləri elmi əməkdaşlığı genişləndirir 2026-02-16 16:35:00 / MÜSAHİBƏLƏR
Elm və Təhsil Nazirliyinin Coğrafiya İnstitutu beynəlxalq elmi əməkdaşlığın genişləndirilməsi istiqamətində fəaliyyətini davam etdirir. Bu istiqamətdə Coğrafiya İnstitutu ilə Belarus Dövlət Universiteti arasında əməkdaşlıq memorandumu imzalanıb. Sənəd elmi-tədqiqat fəaliyyətinin inkişafı, birgə proqram və layihələrin hazırlanması, konfrans və simpoziumların təşkili, elmi məlumat və nəşrlərin mübadiləsi, həmçinin akademik heyət və tələbə mübadiləsi kimi istiqamətləri əhatə edir. Memorandumun əsas məqsədi tərəflər arasında elmi inteqrasiyanı gücləndirmək, yeni tədqiqat imkanları yaratmaq və müasir elmi yanaşmaların paylaşılmasını təmin etməkdir.
Bu barədə AZƏRTAC-a açıqlamasında Elm və Təhsil Nazirliyinin Coğrafiya İnstitutunun direktor vəzifəsini icra edən coğrafiya elmləri doktoru Zaur İmrani söyləyib. O qeyd edib ki, Coğrafiya İnstitutu elmi potensialının gücləndirilməsi, yeni layihələrin və qrantların instituta gətirilməsi, məlumatların və xəritələrin bir bazada toplanması istiqamətində bir sıra üstünlüklərə malikdır. Bu baxımdan institut beynəlxalq aləmdə elmi-tədqiqat institutu kimi tanınır və mütəmadi olaraq strateji inkişaf hədəflərini sistemli şəkildə həyata keçirir.
“Belarus Dövlət Universiteti isə təhsil, tədqiqat və istehsal kompleksidir. Universitet qlobal təhsil və elmin inkişaf imkanlarına görə fərqlənməklə bərabər, doktorant və universitet əməkdaşlarının daim ixtisas artırmalarında maraqlı tərəf kimi çıxış edir. Universitet dövlətinin intellektual, mədəni və sosial ehtiyaclarını və maraqlarını ödəmək üçün ən yaxşı yerli və beynəlxalq təcrübələrdən daim istifadə edərək öz potensial imkanlarını davamlı olaraq inkişaf etdirir. Bu əməkdaşlığın nəticəsində Coğrafiya İnstitutu və Belarus Dövlət Universiteti arasında elmi əlaqələrin daha da dərinləşməsi, birgə tədqiqatların genişlənməsi və region ölkələri arasında elmi əməkdaşlığın yeni mərhələyə yüksəlməsi gözlənilir”, - deyə alim bildirib.

Институт географии Министерства науки и образования Азербайджанской Республики продолжает деятельность по расширению международного научного сотрудничества. В этом направлении был подписан меморандум о сотрудничестве между Институтом географии и Белорусским государственным университетом. Документ охватывает такие направления, как развитие научно-исследовательской деятельности, подготовка совместных программ и проектов, организация конференций и симпозиумов, обмен научной информацией и публикациями, а также обмен академическим персоналом и студентами. Основной целью меморандума является укрепление научной интеграции между сторонами, создание новых исследовательских возможностей и обеспечение обмена современными научными подходами.
Об этом в комментарии агентству АЗЕРТАДЖ сообщил исполняющий обязанности директора Института географии Министерства науки и образования, доктор географических наук Заур Имрани. Он отметил, что Институт географии обладает рядом преимуществ в направлении укрепления научного потенциала, привлечения новых проектов и грантов, а также в создании единой базы данных и карт. В связи с этим институт признан на международной арене как научно-исследовательский центр и системно реализует стратегические цели развития.
«Белорусский государственный университет является образовательным, научным и производственным комплексом. Университет, отличаясь широкими возможностями для развития глобального образования и науки, в то же время выступает как сторона, заинтересованная в постоянном повышении квалификации докторантов и сотрудников. Университет, используя лучшие отечественные и международные практики, непрерывно развивает свой потенциал для удовлетворения интеллектуальных, культурных и социальных потребностей и интересов своего государства. В результате данного сотрудничества ожидается дальнейшее углубление научных связей между Институтом географии и Белорусским государственным университетом, расширение совместных исследований и выход научного сотрудничества между странами региона на новый этап», — подчеркнул учёный.