MEK-də Coğrafiya İnstitutunun hazırladığı kitabın təqdimatı olub 2025-12-29 17:40:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA-nın Milli Elmlər Kitabxanasında AR ETN Coğrafiya İnstitutunun hazırladığı "Azərbaycanda coğrafiya elminin tarixi nailiyyətləri və müasir problemləri" kitabının təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbirdə Coğrafiya İnstitutu ilə yanaşı Torpaqşünaslıq və aqrokimya İnstitutunun əməkdaşları, BDU, ADPU, Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyi və digər müəssisələrin nümayəndələri iştirak ediblər.
Coğrafiya İnstitutunun direktoru vəzifəsini icra edən c.ü.f.d. dosent Zaur İmrani iştirakçıları salamladıqdan sonra çıxış edərək kitabın mahiyyəti ilə onları tanış edib. O, 2022-ci ildə İnstitutun Elmi şurasının qərarı ilə kitabın hazırlanmasına başlandığını diqqətə çatdırıb və sözü kitabın hazırlanması ideyasını irəli sürmüş və kitabın məsul icraçısı şöbə müdiri, coğrafiya elmləri doktoru professor Rza Mahmudova verib.
kitabın dövrün tələbi ilə yarandığını diqqətə çatdıran professor əsas məqsədin coğrafiya elminin keçdiyi yolu, onun bu günədək olan tarixi nailiyyətlərini, korifey alimlərin xidmətlərini, onların coğrafiya elminə verdiyi töhfələri işıqlandırmaq olduğunu,  bugünkü nəslə çatdırmağın zərurilitini diqqətə çatdırıb. Alim qeyd edib ki,  bu gün dünya,  eləcə də Azərbaycan  coğrafiya  elmi məsələlərinə qlobal iqlim dəyişmələri, onun regional təsirləri, su ehtiyatlarına təsiri və ümumiyyətlə qlobal iqlim dəyişmələrinin ətraf mühitə təsiri prizmasından yanaşmaq lazımdır. O bildirib ki, doktorant və dissertantlar öz elmi yaradıcılıqlarında, elmi tədqiqatlarda bu kitabdan yararlana, ona istinad edə biləcəklər.
Sonra coğrafiya elmləri doktorları Nəriman Paşayev, Məhəmməd Abduyev, Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun keçmiş baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü professor Əlövsət Quliyev, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktorları Mirnuh İsmayılov, Solmaz Rzayeva, Cuma Məmmədov çıxış edərək kitabın dəyərindən, ensiklopedik əhəmiyyətindən, onun gənc coğrafiyaçı alim və tədqiqatçılar üçün böyük bir istinad bazası rolunu oynayacağından söhbət aşıblar.

В ЦНБ НАН состоялась презентация книги, подготовленной Институтом географии 2025-12-29 17:40:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
В Национальной библиотеке наук НАН прошла церемония презентации книги «Исторические достижения и современные проблемы географии в Азербайджане», подготовленной Институтом географии МНОАР.
Помимо Института географии, в мероприятии приняли участие сотрудники Института почвоведения и агрохимии, представители БГУ, АДПУ, Государственного агентства водных ресурсов Азербайджана и других учреждений.
После приветствия участников с речью выступил исполняющий обязанности директора Института географии, доцент Заур Имрани, который ознакомил присутствующих с содержанием книги. Он отметил, что подготовка книги началась в 2022 году по решению Научного совета Института и выдвинул идею ее создания, а ответственным исполнителем книги выступил заведующий кафедрой, доктор географических наук, профессор Рза Махмудов.
Профессор отметил, что книга создана в ответ на требования времени и подчеркнул, что главная цель — осветить путь, пройденный географией, ее исторические достижения до настоящего времени, заслуги выдающихся деятелей и их вклад в географию, а также необходимость донесения этой информации до нынешнего поколения. Ученый отметил, что сегодня необходимо подходить к вопросам мировой и азербайджанской географии с точки зрения глобального изменения климата, его региональных последствий, воздействия на водные ресурсы и влияния глобального изменения климата на окружающую среду в целом. Он сказал, что докторанты и аспиранты смогут извлечь пользу из этой книги и ссылаться на нее в своей научной работе и исследованиях.
Затем доктора географических наук Нариман Пашаев, Махаммад Абдуев, бывший генеральный директор Института почвоведения и агрохимии, член-корреспондент НАНА профессор Аловсат Гулиев, а также доктора философии в области географии Мирнух Исмаилов, Солмаз Рзаева и Джума Мамедов рассказали о ценности книги, ее энциклопедическом значении и роли в качестве отличного справочного пособия для молодых географов и исследователей.