Coğrafiyaçı alimlər Özbəkistan Universitetinin sertifikatına layiq görülüblər 2025-12-04 13:10:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu ilə Mirzo Uluqbəy adına Özbəkistan Universiteti arasında bağlanmış memoranduma əsasən Coğrafiya İnstitutunun direktor vəzifəsini icra edən c.ü.f.d., dos. Zaur İmrani, elmi katib, c.ü.f.d., dos. Səidə Zeynalova, “Geomorfologiya və təbii risklər” şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, c.ü.f.d. Samirə Abuşova tərəfindən 27 sentyabr 2024-cü ildən 10 may 2025-ci ilə qədər Özbəkistan Universitetinin Coğrafiya və Geoinformasiya Sistemləri fakültəsinin tələbələrinə əyani və distant formatda müxtəlif elm sahələrində dərslər təşkil edilmişdir.
Fiziki coğrafiya, regional ölkələr və onların təbii şəraiti, təbii ehtiyatları, toponimika və tarixin yaddaş adlarını özündə əks etdirən tarixi abidələr, məkan məlumatlarının modelləşdirilməsi, turizm və rekreasiya işinin təşkili, Türk Dünyası, eləcə də Tarixi İpək Yolunun keçdiyi ərazilərin iqtisadi coğrafi problemləri, geomorfologiya və fundamental geologiya və s. istiqamətlər üzrə apardıqları dərslərə görə institutumuzun əməkdaşları Mirzo Uluqbəy adına Özbəkistan Universitetinin rektoru tərəfindən sertifikatlarla təltif olunublar. Bu sertifikatlar gələcək tədqiqatlar və monoqrafiyalar üzərində çalışmalar aparılması üçün bir addım kimi qiymətləndirilir.

В соответствии с меморандумом, подписанным между Институтом географии им. aкад. Г. Алиева МНО АР и Университетом Узбекистана им. Мирзо Улугбея, с 27 сентября 2024 года по 10 мая 2025, исполняющий обязанности директора Института географии, д.ф.г, доцент Заур Имрани, учёный секретарь, доц, ведущий научный сотрудник отдела «Геоморфология и природные риски» д.ф.г. Саида Зейналова, д.ф.г. Самира Абушова года организовали для студентов факультета географии и геоинформационных систем Университета Узбекистана им. Мирзо Улугбека очные и дистанционные занятия по различным направлениям науки.
Сотрудники нашего института были удостоены сертификатов ректора Университета Узбекистана им.Мирзо Улугбека за проведённые ими занятия по физической географии, странам региона и их природным условиям, природным ресурсам, топонимике и историческим памятникам, моделированию пространственных данных, организации туризма и рекреационной работы, экономико-географическим проблемам тюркского мира, а также территорий вдоль Исторического Шёлкового пути, геоморфологии и фундаментальной геологии и др. Получение этих сертификатов является шагом к проведению будущих исследований и работе над монографиями.