Zaur İmrani: Coğrafiya İnstitutunun 80 illiyi Azərbaycanda bu elmin inkişaf salnaməsidir 2025-11-21 11:10:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Zaur İmrani qeyd edib ki, hazırda Coğrafiya İnstitutunda qlobal iqlim dəyişmələri, meteoroloji proseslər, sinoptik hadisələr, su ehtiyatları və onların qiymətləndirilməsi, Xəzər dənizinin səviyyə tərəddüdləri, geomorfoloji və paleocoğrafi tədqiqatlar, sənayenin struktur fərqləri, kənd təsərrüfatının inkişaf dinamikası, nəqliyyat infrastrukturu, turizm-rekreasiya potensialı, demoqrafik vəziyyət, miqrasiya axınları, təbii fəlakətlərin intensivliyi, ekocoğrafi problemlər, tibbi coğrafi şərait və digər istiqamətlərdə elmi tədqiqatlar aparılır. Bunlarla yanaşı, Coğrafiya İnstitutu təbii ehtiyatların tədqiqi, təbiətdən istifadənin elmi cəhətdən əsaslandırılması, təbiətin mühafizəsinin təşkili, cəmiyyətin ekoloji maariflənməsi, istehsal sahələrinin səmərəli ərazi təşkili, ərazi-istehsal kompleksləri, sosial infrastruktur, turizm-rekreasiya işinin təşkili, investisiya cəlbediciliyi və inteqrasiya formaları, siyasi coğrafi problemlər və digər istiqamətlər üzrə layihələrdə iştirak edir.
Müsahibimiz qeyd edib ki, Coğrafiya İnstitutunun 80 illik fəaliyyəti dövründə bu elmi müəssisəyə Hadi Əliyev (1945-1948), Ənvər Şıxlinski (1948-1951), Əliabbas Mədətzadə (1951-1957), Qasım Gül (1957-1964), Saleh Rüstəmov (1964-1967), Həsən Əliyev (1967-1988), Budaq Budaqоv (1988-2012), Ramiz Məmmədov (2012-2021) rəhbərlik edib.
“Coğrafiya İnstitutunun yaranması ilə Azərbaycanda coğrafiya elminin bütün sahələrinin geniş inkişaf dövrü başlayıb. İlk illərdə əməkdaşların heç birinin elmi dərəcəsi olmasa da, artıq 1947-ci ildə institutda çalışan 20 nəfərdən 11-i elmlər namizədi elmi dərəcəsi adına layiq görülüb. Səksən ildən artıq zaman ərzində institut əməkdaşlarından 3-ü AMEA-nın həqiqi üzvü, 3-ü AMEA-nın müxbir üzvü, 39-u coğrafiya elmləri dоktоru, 204-ü coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru (elmlər namizədi) adına layiq görülüb. Bu müddət ərzində institutda 374 doktorant və dissertant təhsili alıb”, - deyə alim bildirib.
Z.İmrani əlavə edib ki, Azərbaycan Respublikası dövlət müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra Соğrafiya İnstitutu öz fəaliyyətini əsasən iki mühüm elmi problem üzərində qurub: Azərbaycan təbiətinin inkişaf qanunauyğunluqları; təbii ehtiyatların və onların ekосоğrafi xüsusiyyətlərinin tədqiqi, iqlim dəyişmələri fonunda aqroiqlim ehtiyatlarının qiymətləndirilməsi, istehsalın, sosial infrastrukturun və əhalinin ərazi təşkilinin iqtisadi-соğrafi problemləri, respublikanın konstruktiv və regional problemləri, səhralaşma prosesləri; Xəzər dənizinin səviyyə dəyişkənliyini törədən amillər və ekоlоji şəraitin tədqiqi.
Coğrafiya İnstitutunun 80 illik fəaliyyəti yalnız elmi nailiyyətlərlə deyil, həm də Azərbaycanın coğrafiya elminin formalaşması, inkişafı və yeni mərhələyə yüksəlməsi baxımından mühüm tarixi hadisədir. Bu yubiley institutun keçdiyi elmi yolun, qazandığı nailiyyətlərin və formalaşdırdığı elmi məktəblərin dəyərləndirilməsi üçün geniş imkan yaradır.

Заур Имрани: 80-летие Института географии – это летопись развития этой науки в Азербайджане Ноя 21, 2025 | 11:11 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
В интервью АЗЕРТАДЖ исполняющий обязанности генерального директора Института географии, д.ф.г., доцент Заур Имрани отметил, что 80-летний путь развития института является важным этапом для географической науки в Азербайджане, и предоставил подробную информацию о проделанной работе и предстоящих научно-практических целях. Заур Имрани отметил, что в настоящее время в Институте географии ведутся научные исследования по глобальным изменениям климата, метеорологическим процессам, синоптическим явлениям, водным ресурсам и их оценкам, колебаниям уровня Каспийского моря, геоморфологическим и палеогеографическим исследованиям, структурным различиям в промышленности, динамике развития сельского хозяйства, транспортной инфраструктуре, туристско-рекреационному потенциалу, демографической ситуации, миграционным потокам, интенсивности стихийных бедствий, экогеографическим проблемам, медико-географическим условиям и другим направлениям.
Кроме того, Институт географии участвует в проектах по изучению природных ресурсов, научному обоснованию природопользования, организации охраны природы, экологическому просвещению общества, эффективной территориальной организации производственных территорий, территориально-производственных комплексов, социальной инфраструктуры, организации туристско-рекреационной работы, инвестиционной привлекательности и формам интеграции, политико-географическим проблемам и другим направлениям.
Он отметил, что за 80-летнюю деятельность Института географии этим научным учреждением руководили Хади Алиев (1945–1948), Энвер Шихлинский (1948–1951), Алиаббас Мадатзаде (1951–1957), Гасым Гюль (1957–1964), Салех Рустамов (1964–1967), Гасан Алиев (1967–1988), Будаг Будагов (1988–2012), Рамиз Мамедов (2012–2021).
«С созданием Института географии в Азербайджане начался период широкого развития всех отраслей географической науки. Хотя в первые годы ни один из сотрудников не имел ученой степени, в 1947 году из 20 человек, работавших в институте, 11 получили звание кандидата наук. За более чем восемьдесят лет трое сотрудников института были удостоены звания действительного члена НАНА, трое – члена-корреспондента НАНА, 39 – доктора географических наук, 204 – доктора философии (кандидата наук) по географии. За этот период в институте получили образование 374 докторанта и диссертанта», – сказал ученый.
З. Имрани добавил, что после восстановления государственной независимости Азербайджанской Республики Институт географии в своей деятельности в основном опирался на важные научные проблемы: закономерности развития природы Азербайджана; изучение природных ресурсов и их эколого-географических характеристик, оценка агроклиматических ресурсов на фоне изменения климата, экономико-географических проблем производства, социальной инфраструктуры и территориальной организации населения, структурных и региональных проблем республики, процессов опустынивания; изучение факторов, вызывающих колебания уровня и экологического состояния Каспийского моря.