Coğrafiya İnstitutunun əməkdaşları Beynəlxalq təlimdə iştirak ediblər 2025-11-14 14:51:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
21 oktyabr - 04 noyabr 2025-ci il tarixlərində Çin Elmlər Akademiyasının Dağ Təhlükələri və Ətraf Mühit İnstitutu (IMHE-CAS) və Çin-Pakistan Yer elmləri üzrə Birgə Tədqiqat Mərkəzinin “İpək yolu üzrə fəlakət risklərinin azaldılması və davamlı inkişaf üzrə 2-ci təlim” proqramı çərçivəsində keçirdiyi təlimdə ETN akademik Həsən Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun baş direktor vəzifəsini icra edən c.ü.f.d., dosent Zaur İmrani və böyük elmi işçi c.ü.f.d. Elnur Səfərov, eləcə də Çin, Pakistan, Nepal, Vyetnam, Tayland, CAR dövlətləri təşkilatlarından, elmi tədris mərkəzlərindən ekspertlər və alimlər iştirak ediblər.
Təlim beynəlxalq akademik əməkdaşlığın möhkəmlənməsi, bilik və təcrübə mübadiləsi üçün böyük əhəmiyyət kəsb edib. Belə ki, regional miqyasda temperatur qlobal orta göstəricidən iki dəfə daha sürətlə istiləşir, ekosistemlərə, su resurslarına və davamlı inkişafa ciddi risklər yaradır. Bu kontekstdə təbii fəlakət risklərinin azaldılması və idarə olunması istiqamətində birgə adaptasiya tədbirlərinin və davamlı strategiyaların işlənilməsi hər zamankından daha vacibdir.
Təlim prosesində son illər Çin ərazisində intensiv hal alan təbii fəlakətləri təhlil etmək və peyk altimetriyası coğrafi informasiya sistemləri (CİS) texnologiyası əsasında müasir müşahidə alətlərindən istifadə etməklə subasma, sel və zəlzələ kimi təbiət hadisələrinin vurduğu ziyanların qiymətləndirilməsinin müəyyən edilməsi təhlil edilib. Bu təlimlər təbii fəlakətlər və onların vurduğu ziyanların elmi əsaslarla öyrənilməsi və qiymətləndirilməsinin aparılması, eləcə də peyk monitorinqi ilə bağlı biliklərin möhkəmləndirilməsi də daxil olmaqla akademik təlim idi. Burada iqlim dəyişmələrinin müasir texnoloji əsaslarla tədqiqi, zəlzələ və sel hadisələrinə məruz qalan ərazilər və risklərlə bağlı yetərincə məlumatlar təhlil edilib. Bundan əlavə, təlim prosesində əldə edilən biliklər gələcək elmi fəaliyyətlərdə yardımçı rolu oynaya biləcək.
Seminar dərsləri geofiziki məlumatların erkən xəbərdarlıq sistemlərinə inteqrasiyasının vacibliyi, fəlakət təhlükəsinin azaldılması, seysmik monitorinqlərin aparılması, Çinin milli fəlakətlə mübarizə sisteminin müqayisəli təhlili, Sichuan əyalətində təhlükəli hadisələrin: sel axınları, torpaq sürüşmələri və zəlzələlərin modelləşdirilməsinin praktik nəticələri və s. coğrafi və texniki biliklərin artırılmasına xidmət edir. Bu istiqamətdə olan təlimlərin keçirilməsi risk faktorlarının əlaqəsi haqqında anlayışları zənginləşdirməyə və fəlakət riskini azaltmaq üçün inteqrasiya olunmuş yanaşmalara xidmət edir.
Təlim zamanı məlumatların toplanması, təhlili və risklərin qiymətləndirilməsi üçün böyük məlumat bazalarına inteqrasiyasının vacibliyi vurğulanıb. Etibarlı və inkişaf etmiş informasiya infrastrukturuna əsaslanan regional erkən xəbərdarlıq sistemlərinin yaradılmasının zəruriliyi qeyd edilib. Sahə müşahidələri, təkrar analiz və uzaqdan zondlama məlumatları əsasında gələcək fəlakətlərin baş vermə ehtimalını azaldan platformalar yaradıla bilər.
Elm və təcrübə gələcək təbii fəlakətlərin qarşısını almaq və ya ən azından təsirlərini azaltmaq üçün birlikdə çalışmalıdır. Elmi araşdırmalar təhlükəni anlamağa kömək edir, praktik həllər isə zamana, məkana və miqyasa görə dəyişir. Təlim həm elmi, həm də texniki bacarıqların zənginləşdirilməsinə, beynəlxalq əlaqələrin bir qədər də genişləndirilməsinə və fəlakətlərə qarşı mübarizədə yeni prioritet istiqamətlərin açılmasına yardım edəcəkdir. Bu təlim elm, məlumat və təcrübənin inteqrasiyasının eləcə də regional əməkdaşlığın vacibliyini bir daha təsdiqləyib.

Сотрудники Института географии приняли участие в международном тренинге 2025-11-14 14:51:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
В тренинге, организованном с 21 октября по 4 ноября 2025 года Институтом горных опасностей и окружающей среды Китайской академии наук (IMHE-CAS) и Китайско-пакистанским совместным исследовательским центром наук о Земле в рамках программы «2-й тренинг по снижению риска бедствий и устойчивому развитию вдоль Шелкового пути», участвовали: исполняющий обязанности генерального директора Института географии им. акад. Г.Алиева, д.ф.г., доцент Заур Имрани и старший научный сотрудник, д.ф.г. Эльнур Сафаров, а также специалисты и ученые из организаций и научно-учебных центров Китая, Пакистана, Непала, Вьетнама, Таиланда и ЮАР.
Обучение имело большое значение для укрепления международного академического сотрудничества, обмена знаниями и опытом. Региональные температуры повышаются вдвое быстрее, чем в среднем по миру, что создаёт серьёзные риски для экосистем, водных ресурсов и устойчивого развития. В этом контексте разработка совместных мер адаптации и устойчивых стратегий снижения и управления рисками стихийных бедствий актуальна как никогда.
Процесс обучения включал анализ стихийных бедствий, которые в последние годы в Китае стали учащаться, а также определение оценки ущерба, причиненного такими природными явлениями, как наводнения, оползни и землетрясения, с использованием современных средств наблюдения на основе технологий спутниковой альтиметрии и географических информационных систем (ГИС).
Эти тренинги носили академический характер и включали научное исследование и оценку стихийных бедствий и их ущерба, а также укрепление знаний по спутниковому мониторингу. В ходе тренингов анализировались вопросы изучения изменения климата с использованием современных технологических баз, анализировались территории, подверженные землетрясениям и наводнениям, а также информация о рисках. Кроме того, знания, полученные в процессе обучения, могут сыграть дополнительную роль в будущей научной деятельности.
Занятия на семинарах способствуют повышению географических и технических знаний о важности интеграции геофизических данных в системы раннего оповещения, снижения риска стихийных бедствий, сейсмического мониторинга, сравнительного анализа национальной системы управления стихийными бедствиями Китая, практических результатов моделирования опасных явлений в провинции Сычуань: внезапных наводнений, оползней и землетрясений и т.д. Проведение тренингов в этом направлении способствует обогащению понимания взаимосвязи факторов риска и комплексных подходов к снижению риска стихийных бедствий.
В ходе тренинга была подчеркнута важность интеграции данных в крупные базы данных для сбора, анализа и оценки рисков. Отмечена необходимость создания региональных систем раннего оповещения, основанных на надежной и развитой информационной инфраструктуре. На основе полевых наблюдений, повторного анализа и данных дистанционного зондирования Земли могут быть созданы платформы, снижающие вероятность будущих катастроф.
Наука и практика должны работать вместе, чтобы предотвращать будущие стихийные бедствия или, по крайней мере, смягчать их последствия. Научные исследования помогают понять угрозу, в то время как практические решения различаются во времени, пространстве и масштабе. Учения будут способствовать обогащению как научных, так и технических навыков, дальнейшему расширению международных отношений и открытию новых приоритетных направлений в борьбе со стихийными бедствиями. Эти учения подтвердили важность интеграции науки, информации и практики, а также регионального сотрудничества.