Qazaxıstanlı alimlər Coğrafiya İnstitutunda olublar 2025-10-28 13:59:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Qazaxıstanın Xəzər Dənizinin Elmi Tədqiqat İnstitutunun (QXDETİ) alimləri AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda olublar.
Səfərin məqsədi Azərbaycanın Coğrafiya İnstitutu ilə tanışlıq və Xəzər dənizinin tədqiqi sahəsində elmi əməkdaşlıq əlaqələrinin yaradılmasıdır.
Coğrafiya İnstitutunun baş direktoru v.i.e. c.ü.f.d. dosent Zaur İmrani qonaqları salamladıqdan sonra onlara İnstitut, onun yaranması, tədqiqat sahələri, alimləri, layihələr və s. haqqında qısaca məlumat verib, Xəzər dənizinin  öyrənilməsi sahəsində görülən işlər – elmi layihələr, ekspedisiyalar, nəşr edilən məqalələr və s. barədə danışıb.  Z.İmrani institut alimlərinin bu günlərdə Bakı Konqres Mərkəzində Xəzər dənizinə dair keçirilən beynəlxalq konfransdakı iştirakı və çıxışları barəsində də qazax həmkarlarına məlumat verib.
QXDETİ-nin elmi işlər üzrə direktor müavini Serik Timirxanov bildirib ki, bu ilin oktyabr ayında yaradılan Xəzər dənizinin tədqiqi ilə məşğul olacaq  İnstitut bütün Xəzəryanı ölkələrin uyğun qurumları ilə əməkdaşlıq etmək niyyətindədir. Azərbaycanın Coğrafiya İnstitutunun bu sahədəki fəaliyyəti və nailiyyətləri haqqında məlumatlı olduqlarını bildirən qazaxıstanlı nümayəndə gələcək əməkdaşlıq üçün memorandum imzalanmasının vacibliyini vurğulayıb.
Qarşılıqlı fikir mübadiləsindən sonra tərəflər hər iki qurum arasında elmi əməkdaşlığın davamlı inkişafı üçün görüləcək işlər haqqında təkliflərini bildiriblər.

Казахстанские ученые посетили Институт географии 2025-10-28 13:59:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Ученые Научно-исследовательского института Каспийского моря Казахстана (НИИК) посетили Институт географии им. акад. Г.Алиева МНО АР.
Цель визита – знакомство с азербайджанским Институтом географии и налаживание научного сотрудничества в области изучения Каспийского моря.
Поприветствовав гостей, и. о. генерального  директора Института географии, д.ф.г., доцент Заур Имрани кратко рассказал им об Институте, его становлении, направлениях исследований, ученых, проектах и т.д., а также о проделанной работе в области изучения Каспийского моря – научных проектах, экспедициях, опубликованных статьях и др. З. Имрани также проинформировал своих казахстанских коллег об участии и выступлениях ученых института на международной конференции по Каспийскому морю, состоявшейся недавно в Бакинском конгресс-центре.
Заместитель директора по научной работе казахстанского НИИ Каспийского моря Серик Тимирханов отметил, что созданный в октябре этого года Институт, который будет заниматься изучением Каспийского моря, намерен сотрудничать с соответствующими институтами всех прикаспийских стран. Отметив, что знаком с деятельностью и достижениями Института географии Азербайджана в этой области, представитель Казахстана подчеркнул важность подписания меморандума для дальнейшего сотрудничества.
После обмена мнениями стороны высказали предложения о работе, которую необходимо проделать для дальнейшего развития научного сотрудничества между двумя институтами.