Coğrafiyaçıların asudə vaxtı səmərəli təşkil edilib 2025-10-06 13:18:00 / TƏDBİRLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun Həmkarlar Təşkilatı əməkdaşların asudə vaxtının səmərəli keçirilməsi üçün Quba şəhərinə tur təşkil edib.
Şəhidlərimizin xatirəsinə və Zəfər Gününə həsr edilmiş tədbir erməni millətçilərinin qanlı cinayətlərini dünya ictimaiyyətinə çatdırmaq, soyqırımı qurbanlarının xatirəsini əbədiləşdirmək məqsədilə yaradılmış Quba Soyqırımı Memorial Kompleksinin ziyarəti ilə başlayıb. İştirakçılar Memorial ərazisində təşkil edilən muzeyi gəzərək burada saxlanılan  tarixi sənədlərlə tanış olublar. Məlumat verilib ki, Kompleks ərazisindəki məzarlıqda amansızcasına qətlə yetirilən 400-dən artıq insanın cəsədi basdırılıb ki, bunların arasında azərbaycanlılarla yanaşı Qubada yaşayan ləzgi, yəhudi, tat və digər etnik qrupların nümayəndələri də vardır. Kompleksdə yalnız Quba qəzasında deyil, Bakı quberniyasının Salyan, Göyçay Şamaxı və Bakı qəzalarında törədilmiş soyqırıma dair tarixi sənədlər saxlanılır.
Kompleksi tərk edərkən Həmkarlar Təşkilatının sədri Kamran  Ramazanlı İnstitut kollektivi adından Muzeyin xatirə kitabına ürək sözlərini yazıb, təşəkkürünü bildirib.
Sonrakı gəzinti Qubanın Təngəaltı, Tağlı körpü, Qırmızı qəsəbə kimi görməli yerlərində davam edib, əməkdaşlar qəsəbənin baş ravini və digər sakinləri ilə maraqlı söhbətlər ediblər.
Turun sonunda gəzinti iştirakçıları maraqlı və əyləncəli səfərə görə HİK sədri Kamran Ramazanlıya və bələdçi Ülvi Süleymaniyə təşəkkürlərini bildiriblər.

Эффективно организован досуг географов Окт 06, 2025 | 01:10 / МЕРОПРИЯТИЯ
Профсоюз Института географии им.акад. Г. Алиева МНО АР организовал для сотрудников экскурсию в город Губа для продуктивного проведения досуга.
Мероприятие, посвященное памяти наших шехидов и Дню Победы, началось с посещения Губинского мемориального комплекса геноцида, созданного для донесения до мировой общественности кровавых преступлений армянских националистов и увековечения памяти жертв геноцида. Участники осмотрели музей, организованный на территории мемориала, и ознакомились с хранящимися здесь историческими документами. Сообщалось, что на кладбище на территории комплекса захоронены тела более 400 зверски убитых человек, среди которых, помимо азербайджанцев, есть представители лезгин, евреев, татов и других национальностей, проживавших в Губе. В комплексе хранятся исторические документы о геноциде, совершённом не только в Губинском, но и в Сальянском, Гёйчайском, Шемахинском и Бакинском уездах.
Покидая комплекс, председатель профсоюза Кямран Рамазанлы оставил сердечную запись в памятной книге музея от имени коллектива института и выразил благодарность.
Далее экскурсия продолжилась осмотром достопримечательностей Губы, таких как Тенгеалты, мост Таглы и Красная слобода, где сотрудники провели интересные беседы с главным раввином слободы и другими жителями.
В завершение экскурсии участники выразили благодарность председателю профсоюза Кямрану Рамазанлы и гиду Ульви Сулеймани за интересную и увлекательную экскурсию.