Coğrafiya İnstitutu ilə Su və Meliorasiya Institutu arasında görüş keçirilib 2025-09-30 16:28:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu ilə Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyinin Su və Meliorasiya Elmi Tədqiqat İnstitutu arasında görüş keçirilib.
Tədbirdə SMETİ-nin şöbə müdirləri Nəzər İsmayılzadə, Günay Abbasova, sektor müdiri Kəminə Ağayeva, aparıcı elmi işçi Akif Hacıəliyev, elmi işçi Nərgiz Budaqova, böyük məsləhətçisi  Nəzrin Məmmədova, eləcə də Cİ-nin şöbə müdirləri professor Əmir Əliyev və prof. Rza Mahmudov, hidrologiya və  iqlim şöbəsinin alimləri və digər əməkdaşlar  iştirak ediblər.
Baş direktor v.i.e. coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru dosent Zaur İmrani qonaqları salamladıqdan sonra gündəlikdə duran məsələ ilə iştirakçıları tanış edib. O bildirib ki,  əsas məqsəd milli strategiyanın icrasına yönələn süni yağış texnologiyalarının inkişafı və tətbiqi üçün praktiki əhəmiyyət  daşıyan əməkdaşlıq imkanlarını müzakirə etməkdir.
Meliorasiya tədqiqatları şöbəsinin müdiri Nəzər İsmayılzadə çıxış edərək tədbirdə müzakirə olunan mövzuların Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 10 oktyabr 2024-cü il tarixli sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Su ehtiyatlarından səmərəli istifadəyə dair Milli Strategiya”nın hədəfləri ilə uzlaşdığını diqqətə çatdırıb. Qeyd edilib ki, bu strateji sənəd su ehtiyatlarının qorunması, onların daha səmərəli idarə olunması və innovativ texnologiyaların tətbiqi istiqamətində ölkə miqyasında həyata keçirilən tədbirlərə xüsusi önəm verir.
Sonra Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin böyük məsləhətçisi Nəzrin Məmmədova süni yağış texnologiyasının inkişafı ilə bağlı Su və Meliorasiya Elmi Tədqiqat İnstitutunda aparılan işlər, süni yağışın kənd təsərrüfatında, meşə yanğınlarının qarşısının alınması, su ehtiyatlarının idarə olunması və sairdə rolu və əhəmiyyəti haqqında təqdimatla çıxış edib.
Süni yağış texnologiyaları, bu işdə beynəlxalq təcrübələr, iqlim parametrləri və onlara uyğun ərazi seçimi barədə məlumat verən məruzəçi bu məqsədlə Azərbaycanda seçilən ərazilərin Kür-Araz ovalığında Şirvan maili düzənliyinin şimal və mərkəzi hissələrini və Qarabağ zonasını əhatə etdiyini vurğulayıb.
İclasda gözlənilən risklər, səth sularının yığılması, yağış sularından istifadə, su süxurlarının yaradılması və s. kimi məsələlərə də toxunulub.
Mövzu ətrafında aparılan müzakirələrdən sonra qərara alınıb ki, Coğrafiya İnstitutu SMETİ-yə ərazi seçimində köməklik göstərəcək, fiziki-coğrafi xüsusiyyətləri, hidrologiyası və iqlim şəraiti ilə bağlı  məlumatları göstərməklə ərazinin xəritəsini hazırlayaraq ona təqdim edəcək.

Состоялась встреча между Институтом географии и Институтом водных ресурсов и мелиорации 2025-09-30 16:28:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Состоялась встреча между Институтом географии им. акад. Г.Алиева МНО АР и Научно-исследовательским институтом водных ресурсов и мелиорации Государственного агентства водных ресурсов Азербайджана.
В мероприятии приняли участие заведующие отделами НИИ водных ресурсов и мелиорации Исмаилзаде, Гюнай Аббасова, заведующая сектором Камина Агаева, ведущий научный сотрудник Акиф Гаджиалиев, научный сотрудник Наргиз Будагова, старший консультант Назрин Мамедова, а также заведующие отделами Института географии профессор Амир Алиев и профессор Рза Махмудов, научные сотрудники Отдела гидрологии и климата и другие.
Поприветствовав гостей, и.о. генерального директора, д.ф.г., доцент Заур Имрани ознакомил участников с повесткой дня. Он отметил, что основной целью является обсуждение практически важных возможностей сотрудничества в разработке и применении технологий искусственного выпадения осадков для реализации национальной стратегии.
Начальник Управления мелиоративных исследований Назар Исмаилзаде обратил внимание на то, что обсуждаемые на мероприятии темы соответствуют целям «Национальной стратегии по эффективному использованию водных ресурсов», утвержденной Указом Президента Азербайджанской Республики от 10 октября 2024 года. Было отмечено, что в этом стратегическом документе особое значение придается принимаемым в стране мерам по охране водных ресурсов, их более эффективному управлению и применению инновационных технологий.
Затем Назрин Мамедова, старший советник отдела международных связей, выступила с докладом о работе, проводимой в Научно-исследовательском институте водного хозяйства и мелиорации по разработке технологий искусственного выпадения осадков, роли и значении искусственных осадков в сельском хозяйстве, предотвращении лесных пожаров, управлении водными ресурсами и т.д.
Предоставив информацию о технологиях искусственного выпадения осадков, международном опыте в этой области, климатических параметрах и выборе подходящих территорий для их реализации, докладчик подчеркнула, что в Азербайджане для этой цели выбраны северная и центральная части Ширванской наклонной равнины в Кура-Аразской низменности и Карабахская зона.
На встрече также были затронуты такие вопросы, как ожидаемые риски, накопление поверхностных вод, использование дождевой воды, формирование водоносных русел и т.д.
После обсуждения темы было решено, что Институт географии окажет НИИ водного хозяйства и мелиорации содействие в выборе территории, подготовит и представит карту территории с указанием ее физико-географических особенностей, гидрологических и климатических условий.