Cİ-nun elmi seminarında Anım Gününə həsr edilmiş məruzə dinlənilib 2025-09-19 16:44:00 / ELMİ İCLASLAR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun növbəti elmi seminarı 27 sentyabr – Anım Gününə həsr edilib.
İnstitutun elmi katibi c.ü.f.d. dosent Səidə Zeynalova gündəlikdə duran məsələni elan etdikdən sonra iclas iştirakçıları Azərbaycan uğrunda şəhid olan oğul və qızlarımızın əziz xatirəsini 1 dəqiqəlik sükutla yad ediblər.
Elmi katib Anım Gününün  ölkəmizin hər yerində geniş qeyd olunduğunu, bugünkü tədbirin Coğrafiya İnstitutunun Anım Gününə həsr etdiyi silsilə tədbirlər içərisində sayca ikinci olduğunu və şəhidlərin əziz xatirəsinin xalqımızın qəlbində daima yaşayacağını diqqətə çatdırıb.
Landşaftşünaslıq və landşaft planlaşdırılması şöbəsinin müdiri c.ü.f.d., dos. Mirnuh İsmayılov “Qarabağ və Şərqi Zəngəzur regionlarının ekoloji problemləri: belliqerativ landşaftlardan gələcəyə doğru” adlı təqdimatla çıxış edib. Alim məruzəsində bu ilin avqust ayında işğaldan azad edilmiş ərazilərdə Qarabağ və Şərqi Zəngəzur bölgələri landşaftlarının təbii ehtiyat potensialının qiymətləndirilməsi, müasir transformasiya tendensiyalarının və ekogeokimyəvi şəraitinin tədqiqi məqsədi ilə ekspedisiyada olarkən görülmüş elmi-tədqiqat işinin hesabatını verib.
Məruzəçi həmçinin 1988-1993-cü illərdə işğal edilmiş Azərbaycan əraziləri, onların işğal tarixi, ərazilərinin sahəsi göstərilməklə I Qarabağ müharibəsində  itkin düşmüş, əsir-girov götürülmüş, azad edilmiş və şəxsiyyəti müəyyən edilmiş itkin -şəhidlərlə bağlı statistik məlumatları iştirakçıların diqqətinə çatdırıb, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə gedən  bərpa-quruculuq işləri, nəqliyyat infrastrukturunun təşkili və s. məsələlərə toxunub.

На научном семинаре Института географии имени академика Г. Алиева МНО АР был заслушан доклад, посвященный Дню памяти Сен 19, 2025 | 04:09 / НАУЧНЫЕ СОБРАНИЯ
Очередной научный семинар Института географии им. акад. Г. Алиева МНО АР, состоявшийся 27 сентября, был посвящен Дню памяти.
После того, как ученый секретарь института, доктор географических наук, доцент Саида Зейналова огласила вопрос повестки дня, участники заседания почтили минутой молчания светлую память наших сыновей и дочерей, павших за Азербайджан.
Ученый секретарь отметила, что День памяти широко отмечается по всей стране, что сегодняшнее мероприятие – второе в серии мероприятий, посвященных Институтом географии Дню памяти, и что светлая память о шехидах всегда будет жить в сердцах нашего народа.
Заведующий отделом ландшафтоведения и ландшафтного планирования, д.ф.г., доцент Мирнух Исмаилов выступил с докладом на тему «Экологические проблемы Карабахского и Восточно-Зангезурского регионов: от ландшафтов войны к будущему». В своем докладе ученый рассказал о научно-исследовательской работе, проведенной в ходе экспедиции по оценке природно-ресурсного потенциала ландшафтов Карабахского и Восточно-Зангезурского регионов на освобожденных от оккупации в августе текущего года территориях, а также по изучению современных тенденций трансформации и экогеохимических условий.
Докладчик также представил участникам статистические данные об оккупированных в 1988-1993 годах территориях Азербайджана, истории их оккупации, площади их территорий, пропавших без вести, заложниках, освобожденных и опознанных пропавших без вести и шехидах в Первой Карабахской войне, а также коснулся проводимых на освобожденных от оккупации территориях восстановительных и восстановительных работ, организации транспортной инфраструктуры и т.д..