Coğrafiya İnstitutunun Elmi şurasında təcrübə hesabatı dinlənilib 2025-09-18 14:02:00 / ELMİ İCLASLAR
Baş direktor v.i.e. coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru dosent Zaur İmraninin sədrliyi ilə AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun Elmi şurasının iclası  keçirilib.
Tədbirdə yeni qəbul olunmuş doktorantlar, onların elmi rəhbərləri və Almaniyanın Gissen Universitetinin Azərbaycanda təcrübə keçən tələbələri də iştirak edib.
Əvvəlcə dissertantların dissertasiya mövzularının adları müzakirə edilərək təsdiq edilib.
Sonra Coğrafiya İnstitutu ilə Almaniyanın Gissen Universitetinin Coğrafiya Departamenti arasında bağlanmış əməkdaşlıq memorandumuna əsasən tələbə mübadilə çərçivəsində 3 ay müddətinə Gissen şəhərinə ezam edilmiş “Demoqrafiya və əhali coğrafiyası” şöbəsinin əməkdaşı Bəyimxanım Hüseynovanın hesabatı dinlənilib.
DAAD (Alman Akademik Mübadilə Xidməti)-ın «Şərq-Qərb Dialoqu-2025» Proqramının «Transmilli Geoparkların yaradılması ilə Regional Əməkdaşlığın Gücləndirilməsi» adlı layihəsinə əsasən B.Hüseynova 20.04.2025-17.07.2025 tarixlərində keçdiyi təcrübə müddətində  qatıldığı elmi seminarlar, onların əhəmiyyəti, gələcək tədqiqatlarda rolu və faydaları barədə təqdimatla çıxış edib. Seminarda doktorant qatıldığı ekskursiyalar, konfranslar və elmi-təcrübi işlər barədə məlumat verib, bu kimi proqramların gənclərin tədqiqat işi aparmaq bacarıqlarının artırılması, onların dil bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi və yeni təcrübələrə yiyələnməsi baxımından əhəmiyyətlini vurğulayıb.
Sözü gedən əməkdaşlıq çərçivəsində 1 ay müddətində Almaniyanın Gissen Universitetində təcrübə mübadiləsi keçmiş Turizm və rekreasiya coğrafiyası şöbəsinin baş laborantı Şəms İmrani təqdimatla çıxış edib.
Bildirilib ki, Coğrafiya İnstitutunun əməkdaşları - Şəms İmrani və “Geoinformatika və kartoqrafiya” şöbəsinin kiçik elmi işçisi Nazim Gəraylı, eləcə də doktorantlar – Gülər Hidayətli, Sevinc Burzuyeva, Güllü Əsgərli və Lamiyə Xəlilova “İqlimə adaptasiya və coğrafi mübadilə” proqramının “Coğrafi təhsil və tədqiqat innovasiyası: Azərbaycanda iqlim uyğunlaşmasının birgə strategiyaları” beynəlxalq layihəsi çərçivəsində 2025-ci il iyunun 15-dən iyulun 15-dək Gissen Universitetində təcrübə mübadiləsi keçmişlər.
Azərbaycanlı təcrübəçilər mübadilə zamanı Gissen Universitetində təşkil edilmiş elmi seminarda “Azsaylı xalqların irsinin qorunmasında icma-əsaslı mədəni turizmin rolu (Quba rayonunun Qırmızı Qəsəbəsi üzrə), “Post-münaqişə zonalarında regional inkişafın təmin olunmasında idman turizminin rolu. (Azərbaycan nümunəsində),  “Azərbaycanda dağlıq bölgələrdə dayanıqlı turizm: Göygöl Milli Parkında ətraf mühitə təsirlər və ziyarətçi idarəçiliyi”, “Post-sənaye ərazilərinin şəhər rekreasiya məkanlarına transformasiyası: Bakı şəhəri üzrə neft mənzərəsindən yaşıllıq landşaftına keçid” və “Ağıllı şəhərlər əsrində şəhər turizmi: Bakıda innovasiya və davamlılığın balanslaşdırılması” mövzularında məruzələrlə çıxış ediblər.
Səfərdə olduqları müddətdə gənc coğrafiyaçılar proqram çərçivəsində Gissen şəhəri yaxınlığında yerləşən “Besucherbergwerk Grube Fortuna” köhnə dəmir mədənini, Marburg şəhərində Mineralogiya Muzeyini ziyarət edib,  “Hesentag 2025 bad vilbel” adlı yarmarkada iştirak ediblər.

Ученый совет Института географии заслушал отчет о стажировке 2025-09-18 14:02:00 / НАУЧНЫЕ СОБРАНИЯ
Под председательством и.о.генерального директора, д.ф.г., доцента Заура Имрани состоялось заседание Ученого совета Института географии им. акад. Г.Алиева МНОАР.
В мероприятии также приняли участие вновь принятые докторанты, их научные руководители и студенты Гиссенского университета (Германия), проходящие стажировку в Азербайджане.
Сначала были обсуждены и утверждены темы диссертаций диссертантов.
Затем, в соответствии с меморандумом о сотрудничестве, заключенным между Институтом географии и географическим факультетом Гиссенского университета (Германия), был заслушан отчет сотрудницы отдела «Демография и география населения» Бейимханум Гусейновой, командированной в город Гиссен на 3 месяца в рамках студенческого обмена.
В рамках проекта «Укрепление регионального сотрудничества посредством создания транснациональных геопарков» программы «Диалог Восток-Запад-2025» Германской службы академических обменов (DAAD) Б. Гусейнова выступила с докладом о научных семинарах, в которых она принимала участие во время стажировки с 20.04.2025 по 17.07.2025, их значении, роли и преимуществах для будущих исследований. На семинаре докторантка рассказала об экскурсиях, конференциях и научно-практических работах, в которых она принимала участие, подчеркнув важность подобных программ для совершенствования исследовательских навыков молодёжи, развития языковых навыков и приобретения нового опыта.
С докладом выступила Шамс Имрани, старший лаборант отдела Географии туризма и рекреации, которая в течение 1 месяца проходила стажировку в Гиссенском университете (Германия) в рамках данного сотрудничества.
Сообщается, что сотрудники Института географии – Шамс Имрани и младший научный сотрудник «Геоинформатика и картография» Назим Герайлы, а также докторанты – Гюлер Хидаятлы, Севиндж Бурзуева, Гюллу Аскерли и Ламия Халилова – с 15 июня по 15 июля 2025 года прошли обмен опытом в Гиссенском университете в рамках международного проекта «Географическое образование и исследовательские инновации: совместные стратегии адаптации к изменению климата в Азербайджане» программы «Адаптация к изменению климата и географический обмен».
В ходе обмена азербайджанские стажеры выступили с докладами на научном семинаре, организованном в Гиссенском университете, по темам: «Роль культурного туризма, основанного на сообществах, в защите наследия меньшинств (на примере Красной слободы Губинского района)», «Роль спортивного туризма в обеспечении регионального развития в постконфликтных зонах». (пример Азербайджана), «Устойчивый туризм в горных регионах Азербайджана: воздействие на окружающую среду и управление посетителями в Гёйгёльском национальном парке», «Трансформация постиндустриальных территорий в городские зоны отдыха: переход от нефтяного ландшафта к зелёному ландшафту в Баку» и «Городской туризм в эпоху умных городов: баланс между инновациями и устойчивым развитием в Баку».
В ходе своего визита молодые географы посетили старый железный рудник «Besucherbergwerk Grube Fortuna» недалеко от города Гиссен, Минералогический музей в Марбурге и приняли участие в ярмарке «Hesentag 2025 bad vilbel».