Elmi şuranın iclası keçirilib 2025-09-10 13:11:00 / ELMİ İCLASLAR
Baş direktor v.i.e  dosent Zaur İmraninin sədrliyi ilə AR ETN-nin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun  Elmi Şurasının iclası keçirilib.
Z.İmrani gündəlikdə duran məsələlərlə iştirakçıları tanış etdikdən sonra əməkdaşların işə davamiyyəti, əmək və icra intizamına nəzarətin gücləndirilməsi barədə bir daha əməkdaşları məlumatlandırıb. Nizam-intizamı mütəmadi olaraq pozan işçilərə güzəşt edilməyəcəyi haqda xəbərdarlıq edib.
İnstitutun hazırladığı “Ağdam inzibati rayonunun coğrafiyası: təbii şərait və sosial-iqtisadi inkişaf potensialı” kitabının siqnal nüsxəsi baxıldıqdan sonra onun müəyyən düzəlişlərlə çapa verilməsi qərara alınıb.
Təhsil şöbəsinin müdiri Müseyib Yunusov çıxışında dissertantların elmi mövzularının adlarının təsdiqində bəzi çətinliklərin olmasını diqqətə çatdırıb.
Qurunun hidrologiyası və  su ehtiyatları şöbəsinin müdiri professor Rza Mahmudov “Coğrafiyanın müasir problemləri” kitabının çapa hazırlığının vəziyyəti haqqında məlumat verib.
Sonda Geoinformatika və kartoqrafiya şöbəsinin hazırladığı ümumtəhsil məktəblərinin 9-11-ci sinifləri üçün Coğrafiya atlasının çap edilməsi üçün nəşrə verilməsi  müzakirədən sonra təsdiq edilib.

Состоялось заседание Ученого совета 2025-09-10 13:11:00 / НАУЧНЫЕ СОБРАНИЯ
Под председательством и.о. генерального директора, доц. Заура Имрани состоялось заседание Ученого совета Института географии им. акад. Г.Алиева МНО АР. Ознакомив участников с повесткой дня, З.Имрани еще раз проинформировал сотрудников об усилении контроля за посещаемостью, трудовой и исполнительской дисциплиной. Он предупредил, что сотрудникам, систематически нарушающим дисциплину, послаблений не будет.
После ознакомления с черновиком книги «География Агдамского административного района: природные условия и потенциал социально-экономического развития», подготовленной Институтом, было принято решение о ее издании с внесенными изменениями.
В своем выступлении заведующий учебно-методическим отделом Мусеиб Юнусов обратил внимание на некоторые трудности, возникающие при утверждении названий научных тем диссертаций.
Заведующий отделом гидрологии и водных ресурсов института, профессор Рза Махмудов представил информацию о ходе подготовки к изданию книги «Современные проблемы географии».
После обсуждения было одобрено издание Географического атласа для 9–11 классов общеобразовательных школ, подготовленного отделом геоинформатики и картографии.