Coğrafiyaçı alim iqlim dəyişmələri üzrə tədbirdə iştirak edib 2025-09-05 12:56:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Rövşən Kərimov “Azərbaycanda iqlim dəyişmələri üzrə mitiqasiya və adaptasiya tədbirlərinə dair maarifləndirmə” adlı layihə fəaliyyətində iştirak edib.
Azərbaycan Respublikasının Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyi tərəfindən maliyyələşdirilən bu layihə “Rüzgar” Ekoloji İctimai Birliyi tərəfindən icra edilir.
Layihə çərçivəsində R. Kərimov ETN Radiasiya İnstitutunun baş direktoru, professor İslam Mustafayevlə birlikdə İsmayıllı şəhərində maraqlı tərəflərlə görüşüb. Maarifləndirici seminarda “Alternativ enerji mənbələrindən istifadənin iqlim dəyişmələri ilə mübarizədə rolu” adlı təqdimatla çıxış edən alim iqlim dəyişmələrinə səbəb olan amillər, istixana effekti yaradan qazların emissiyası, ötən il Bakıda keçirilmiş COP-29 görüşünün nəticələri, alternativ enerjiyə keçidlə bağlı ölkədəki son vəziyyət barədə məlumat verib.
Təqdimatın sonunda R. Kərimov seminar iştirakçıları olan müxtəlif dövlət strukturlarınun təmsilçilərinin suallarını cavablandırıb.

Ровшан Керимов, ведущий научный сотрудник Института географии имени академика Г. Алиева МНО АР, доктор философии по географии, принял участие в проекте «Образование в области мер по смягчению последствий изменения климата и адаптации к ним в Азербайджане».
Этот проект, финансируемый Агентством государственной поддержки неправительственных организаций Азербайджанской Республики, реализуется Экологическим общественным объединением «Рюзгяр».
В рамках проекта Р. Керимов совместно с генеральным директором Института радиации Азербайджанской Республики, профессором Исламом Мустафаевым, встретился с заинтересованными сторонами в городе Исмаиллы. Выступивший на образовательном семинаре с докладом «Роль использования альтернативных источников энергии в борьбе с изменением климата» ученый рассказал о факторах, вызывающих изменение климата, выбросах парниковых газов, результатах прошлогодней конференции COP-29 в Баку и о текущей ситуации в стране в связи с переходом на альтернативную энергетику.
В завершение выступления Р. Каримов ответил на вопросы представителей различных государственных структур, принявших участие в семинаре.