Coğrafiyaçılar Qarabağ və Şərqi Zəngəzur ərazilərini tədqiq ediblər 2025-09-03 14:41:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
“Böyük Qayıdış” I Dövlət Proqramı çərçivəsində AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun Landşaftşünaslıq və landşaft planlaşdırılması şöbəsinin müdiri c.ü.f.d., dos. Mirnuh İsmayılov və aparıcı elmi işçisi c.ü.f.d., dos. Elina Kərimova 14–23 avqust tarixlərində Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad olunmuş Qarabağ və Şərqi Zəngəzur ərazilərində ekspedisiyada olublar.
Ekspedisiyanın əsas məqsədi Qarabağ və Şərqi Zəngəzur bölgələri landşaftlarının təbii ehtiyat potensialının qiymətləndirilməsi, müasir transformasiya tendensiyalarının və ekogeokimyəvi şəraitinin tədqiqidir. Tədqiqatlar zamanı ərazilərdən 40-dan çox torpaq, bitki və süxur nümunələri götürülüb.
Aparılmış tədqiqatlar öyrənilən ərazilərdə təbii genofondun qorunmasında, unikal struktura malik ekosistemlərin xəritələşdirilməsində, eləcə də yeni infrastruktur və məskunlaşma layihələrinin davamlı inkişafında, ətraf mühitə uyğunlaşma səviyyəsinin təyinində mühüm əhəmiyyət daşıyır.
Ekspedisiya çərçivəsində aqrolandşaftların mənimsənilməsinin əsas prinsiplərinin, kənd və şəhər planlaşdırılmasının, müxtəlif landşaft ərazilərində mineral ehtiyatlardan rasional istifadənin işlənməsi əsasında landşaft-ekoloji tövsiyələrin hazırlanması planlaşdırılır.

Географы исследовали территории Карабаха и Восточного Зангезура Сен 03, 2025 | 02:09 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
В рамках Первой государственной программы «Великое возвращение» заведующий отделом ландшафтоведения и ландшафтного планирования Института географии им. акад. Г. Алиева МНО АР, д.ф.г., доцент Мирнух Исмаилов и ведущий научный сотрудник, д.ф.г. доц. Элина Керимова с 14 по 23 августа находились в экспедиции на освобожденных территориях Карабаха и Восточного Зангезура Азербайджанской Республики.
Основная цель экспедиции — оценка природно-ресурсного потенциала ландшафтов Карабахского и Восточного Зангезура, изучение современных тенденций трансформации и экогеохимических условий. В ходе исследований было отобрано более 40 образцов почв, растений и горных пород.
Проведенные исследования имеют большое значение для сохранения естественного генофонда исследуемых территорий, картографирования экосистем с уникальной структурой, а также для устойчивого развития новых инфраструктурных и поселенческих проектов, определения уровня экологической адаптации.
В рамках экспедиции планируется подготовить ландшафтно-экологические рекомендации, основанные на разработке основных принципов агроландшафтного развития, сельского и городского планирования, рационального использования минеральных ресурсов в различных ландшафтных зонах.