Coğrafiyaçı alim təbii fəlakətlərin səbəb olduğu itkilər barəsində danışıb 2025-06-03 13:34:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Birləşmiş Millətlər Təşkilatının  (BMT) Fəlakət Riskinin Azaldılması Ofisinin son hesabatına görə təbii fəlakətlərin səbəb olduğu iqtisadi itkilər əslində ehtimal olunandan azı 10 dəfə çoxdur. Belə ki, lokal miqyaslı, insan itkisi ilə nəticələnməyən hadisələr statistikaya daxil edilmir və nəticədə ortaya çıxan rəqəmlər gerçək mənzərəni tam əks etdirmir.
Elm və Təhsil Nazirliyinin Coğrafiya İnstitutunun baş direktor vəzifəsini icra edən, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru dosent Zaur İmrani “Cross Media”ya verdiyi müsahibəsində bildirib ki, bu sahədə elmi təhlil və qiymətləndirmələrin aparılmasında müəyyən uyğunsuzluqlar mövcuddur: “Ümumi iqtisadi itkilərin dəyişməz olaraq qalması həm şübhə, həm də sual doğurur. Çünki dünya üzrə müşahidə edilən iqlim dəyişikliyi, ekoloji təcavüzlər, ətraf mühitin deqradasiyası, səhralaşma prosesinin intensivləşməsi, təbii fəlakət hadisələrinin dövriliyinin azalması və s. bu problemlərin kəskin hal almasını bir daha sübut edir”.
Alimin sözlərinə görə rəsmi statistikada zəlzələ, sürüşmə və daşqın halları ilə yanaşı, kənd təsərrüfatına böyük zərər vuran  sel hadisəsi kimi digər təbii fəlakətlər də qeyd edilməlidir.

Ученый-географ рассказал о потерях, вызванных стихийными бедствиями 2025-06-03 13:34:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Согласно последнему отчету Управления ООН по снижению риска бедствий, экономические потери, вызванные стихийными бедствиями, на самом деле как минимум в 10 раз выше ожидаемых. Таким образом, события локального масштаба, не приводящие к человеческим жертвам, не попадают в статистику, а полученные цифры не в полной мере отражают реальную картину.
Исполняющий обязанности генерального директора Института географии МНО, доцент, д.ф.г.Заур Имрани в интервью Cross Media отметил, что существуют определенные несоответствия в проведении научных анализов и оценок в этой области: «Тот факт, что общие экономические потери остаются неизменными, вызывает как сомнения, так и вопросы. Ведь изменение климата, экологическая агрессия, ухудшение состояния окружающей среды, усиление процессов опустынивания, снижение периодичности стихийных бедствий, наблюдаемых во всем мире, и т. д., в очередной раз доказывают, что эти проблемы становятся все острее». По мнению ученого, официальная статистика должна включать в себя, помимо землетрясений, оползней и наводнений, и другие стихийные бедствия, например, сель, наносящий большой ущерб сельскому хозяйству.