Okeonoloq alim su nəqliyyatina dair Beynəlxalq konfransda çixiş edib 2025-05-30 17:25:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun “Xəzər dənizinin sahillərinin və dibinin geomorfologiyası” şöbəsinin müdiri coğrafiya elmləri doktoru, professor Əmir Əliyev Rusiya  Federasiyasının Həştərxan şəhərində  keçirilən “Su nəqliyyatı probleminin aktual həlli” IV Beynəlxalq elmi-praktiki konfransda onlayn formatda iştirak edib.
General-adm. F.M.Apraksin adına Xəzər Dəniz və Çay Nəqliyyatı İnstitutunda keçirilən toplantıda Xəzəryanı ölkələrin alim və mütəxəssisləri məruzələrlə çıxış ediblər.
Professor  Ə.Əliyev konfransın plenar iclasında  “Xəzər dənizinin səviyyəsinin dəyişmələri və onların Azərbaycanın sahilyanı ərazilərində fəsadları” mövzusunda məruzə edib. Məruzədə son illərdə Xəzər dənizinin səviyyəsinin enməsi ilə əlaqədar Azərbaycanın sahil zonasında neqativ proseslər, xüsusilə dəniz gəmiçiliyinə, neft-qaz sənayesinə, balıqçılığa, kənd təsərrüfatına və digər sahələrə təsirləri geniş təhlil edilib. Konfransda Xəzər dənizində nəqliyyatın inkişaf perspektivləri, AR ərazisində səviyyənin  liman təsərrüfatına təsirləri, gəmiçiliyinin perspektivləri və digər məsələlər şərh edilib.
Sonda Rusiya Federasiyasının  general-adm. F.M. Apraksin adına Xəzər Dəniz və Çay Nəqliyyatı İnstitutu ilə Azərbaycan Dövlət Dəniz Akademiyası arasında əməkdaşlığa dair saziş imzalanıb.

Ученый-океанолог выступил на Международной конференции по водному транспорту 2025-05-30 17:25:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Заведующий отделом «Геоморфологии побережья и дна Каспийского моря» Института географии имени академика Г. Алиева МНОАР, доктор географических наук, профессор Амир Алиев принял участие в IV Международной научно-практической конференции «Актуальные пути решения проблемы водного транспорта», состоявшейся в Астрахани, Российская Федерация, в онлайн-формате.
На встрече, состоявшейся в Институте Каспийского морского и речного транспорта имени генерал-адмирала Ф. М. Апраксина, выступили с докладами ученые и специалисты из прикаспийских стран.
Профессор А. Алиев выступил с докладом на тему «Изменения уровня Каспийского моря и их последствия в прибрежных районах Азербайджана» на пленарном заседании конференции. В докладе подробно проанализированы негативные процессы, происходящие в прибрежной зоне Азербайджана в последние годы в связи с понижением уровня Каспийского моря, в особенности его влияние на морское судоходство, нефтегазовую промышленность, рыболовство, сельское хозяйство и другие сферы.
На конференции обсуждались перспективы развития транспорта на Каспийском море, влияние уровня на портовое хозяйство на территории Азербайджанской Республики, перспективы судоходства и другие вопросы. В заключение было подписано соглашение о сотрудничестве между Институтом Каспийского морского и речного транспорта РФ им. ген.-адм. Ф.М. Апраксина и Азербайджанской государственной морской академией.