Coğrafiya İnstitutunda “İnsan Hüquqları Aylığı” çərçivəsində tədbir keçirilib 2025-05-30 14:20:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyi akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda “İnsan Hüquqları Aylığı” çərçivəsində “İnsan hüquqlarının tərkib hissəsi: yaşayış keyfiyyəti və insan sağlamlığı” mövzusunda tədbir keçirilib.
İclasa sədrlik edən Təhsil şöbəsinin sədri c.ü.f.d. Müseyib Yunusov içtirakçıları günün mövzusu ilə tanış etdikdən sonra məruzə üçün sözü Tibbi coğrafiya şöbəsinin elmi işçiləri Turanə Hüseynova və Ayşən Məmmədovaya verib.
Tədbirin keçirilməsinin məqsədini açıqlayan çıxışçılar bildiriblər ki, 1998-ci ilin 18 iyununda Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən insan hüquq və azadlıqlarının təmin olunması sahəsində ilk sistemli və strateji sənəd  olan “İnsan Hüquqları üzrə Dövlət Proqramı” təsdiqlənmişdir. Proqramda həm qanunvericilik islahatları, həm də Ombudsman institutunun yaradılması nəzərdə tutulurdu. Bu səbəbdən 18 iyun ölkədə insan hüquqlarının qorunması sahəsində dövlət siyasətinin əsas mərhələsinin başlanğıcı hesab olunur. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2007-ci il 18 iyun tarixli Sərəncamına əsasən hər il 18 iyun ölkəmizdə İnsan Hüquqları Günü kimi qeyd olunur.
T.Hüseynova və A.Məmmədova məruzədə müasir cəmiyyətin inkişaf səviyyəsini və dövlətlərin vətəndaşlarına münasibətini göstərən əsas göstəricilərdən olan yaşayış keyfiyyəti və insan sağlamlığı haqqında danışan çıxışçılar İnsan hüquqlarının əsas kateqoriyaları: mülki, siyasi, sosial, iqtisadi hüquqlar, iqtisadi inkişaf, sosial bərabərlik, ətraf mühitin mühafizəsi, insan hüquqlarının bir hissəsi olan ekoloji hüquqlar və s. haqqında geniş məlumat veriblər.
M.Yunusov, elmi katib c.ü.f.d. dosent Səidə Zeynalova, Həmkarlar təşkilatının sədri Kamran Ramazanlı, şöbə müdiri c.ü.f.d. Solmaz Rzayeva çıxış edərək belə tədbirlərin keçirilməsinin əhəmiyyətindən danışıblar, hər bir insanın öz hüquqlarını bilməsinin, müdafiəsininin və cəmiyyətdə insan hüquqlarının təşviqi məsələsinin vacibliyini  diqqətə çatdırıblar.

В Институте географии прошло мероприятие в рамках «Месячника прав человека» 2025-05-30 14:20:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
В Институте географии имени академика Г. Алиева МНОАР в рамках «Месячника прав человека» прошло мероприятие на тему «Неотъемлемая часть прав человека: качество жизни и здоровье человека».
После председательствования на заседании председатель отдела образования, д.ф.г.Мусеиб Юнусов познакомил участников с темой дня, а затем предоставил слово научным сотрудникам отдела медицинской географии Туране Гусейновой и Айшан Мамедовой.
Объясняя цель мероприятия, выступавшие отметили, что 18 июня 1998 года Великим лидером Гейдаром Алиевым была утверждена «Государственная программа по правам человека», которая стала первым системным и стратегическим документом в области обеспечения прав и свобод человека. Программа предусматривала как законодательные реформы, так и создание института омбудсмена. Поэтому 18 июня считается началом основного этапа государственной политики в области защиты прав человека в стране. Согласно Указу Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 18 июня 2007 года, 18 июня ежегодно отмечается в нашей стране как День прав человека.
Т. Гусейнова и А. Мамедова рассказали о качестве жизни и здоровье человека, которые являются основными показателями, показывающими уровень развития современного общества и отношение государств к своим гражданам. Спикеры дали обширную информацию об основных категориях прав человека: гражданские, политические, социальные, экономические права, экономическое развитие, социальное равенство, защита окружающей среды, экологические права, которые являются частью прав человека и т.д.
М. Юнусов, ученый секретарь, д.ф.г., доцент Саида Зейналова, председатель профсоюза Камран Рамазанлы, заведующийотделом, д.ф.г. Солмаз Рзаева рассказали о важности проведения подобных мероприятий, обратили внимание на важность знания каждым человеком своих прав, их защиты, продвижения прав человека в обществе.