AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda  Demoqrafiya və əhali coğrafiyası  şöbəsinin sabiq şöbə müdiri c.ü.f.d. mərhum Nizami Əyyubovun  anadan olmasının 75-ci ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Tədbirdə Cİ əməkdaşları, dəvət olunmuş qonaqlar, mərhumun oğlu və nəvələri iştirak ediblər.
İnstitutun baş direktoru v.i.e. c.ü.f.d., dosent Zaur İmrani iştirakçıları salamlayaraq alimin elmi fəaliyyəti haqqında məlumat verib. O qeyd edib ki, Nizami Əyyubov demoqrafiya sahəsində kifayət qədər xidmətləri olan Azərbaycanın dəyərli alimlərindən biridir.  O 1974-ü       ildə Azərbaycan Dövlət Pedaqoji institutunun Coğrafiya fakültəsini fərqlənmə diplomu ilə bitirərək 1975-ci ildən ömrünün sonunadək Coğrafiya İnstitutunda fəaliyyət göstərib. 1983-cü ildə “Azərbaycan SSR-ın Kiçik Qafqaz hissəsində əhalinin məskunlaşmasının təkmilləşdirilməsinin sosial-coğrafi problemləri” mövzusunda namizədlik dissertasiyası müdafiə edərək coğrafiya elmləri namizədi  alimlik dərəcəsi alıb. 1986-cı ildən vəfatınadək Coğrafiya institutunda «Demoqrafiya və əhali coğrafiyası» şöbəsinə rəhbərlik edib.
Alim özünün çoxillik coğrafi tədqiqatlarının nəticəsində Azərbaycanda əhalinin coğrafi məskunlaşması, sosial-iqtisadi dinamikasının təkmilləşməsi, Azərbaycanın konstruktiv coğrafiyası, fundamental monoqrafiyaların hazırlanmasında mühüm rol oynamışdır.
O, “Azərbaycanda əhalinin məskunlaşması məsələləri” (müştərək, 1988) monoqrafiyasının, orta məktəbin 8-ci sinfi üçün “Azərbaycan Respublikasının iqtisadi və sosial coğrafiyası” dərsliyinin və təkrar təkmilləşmiş nəşrlərin, “Azərbaycanın konstruktiv  coğrafiyası” (III cildlik), “Azərbaycan Respublikasının  Coğrafiyası” (II,III cildlər)  monoqrafiyalarının müəlliflərindən  və redaktorlarından  biridir. Bir coğrafi kitabçanın, 180-dən çox elmi və elmi-kütləvi məqalənin, orta ümumtəhsil və ali məktəbləri üçün coğrafiya proqramlarının və çoxsaylı tədris vəsaitlərinin  müəllifidir. Onun rəhbərliyi ilə demoqrafiya və əhali coğrafiyasının problemlərinə həsr olunmuş 10-dan çox elmi hesabat işi yerinə yetirilmişdir.
Sonra Demoqrafiya və əhali coğrafiyası  şöbəsinin müdiri vəzifəsini icra edən c.ü.f.d. Etibar Bədəlov N.Əyyubovun şöbə müdiri olduğu müddətdə onun elmi və ictimai fəaliyyətindın, yazdığı əsərlərin dəyərindən, işçilərə olan qayğıkeş münasibətdən və sairdən söhbət açıb və şöbənin hazırladığı alimin  həyat və yaradıcılığını əks etdirən video çarxı nümayiş etdirib.
Tədbirdə iştirak edən BDU-nun  kafedra müdiri professor Şövqi Göyçaylı, Cİ-nin şöbə müdirləri – c.e.d. dosent Nəriman Paşayev, c.ü.f.d. Habil Haqverdiyev, c.ü.f.d. dosent Mirnuh İsmayılov və professor Rza Mahmudov, Həmkarlar Təşkilatının sədri Kamran Ramazanlı, elmi işçilər – Tofiq Qurbanov, Rafiq İsmayılov, Luiza Salayeva və digərləri coğrafiyaçı alim haqqında xatirələrini bölüşüb, fikirlərini bildiriblər. Çıxış edənlər Nizami Əyyubovun demoqraf alim kimi fəaliyyətindən, bir insan kimi müsbət cəhətlərindən söhbət açıblar, elmi əsərləri, yanaşmaları ilə bilavasitə Azərbaycanın  coğrafiya elminin tərəqqisinə və milliləşməsinə xidmətindən bəhs ediblər, məktəblilərin coğrafiya elminə marağın artmasında, Azərbaycanın coğrafi məkan kimi yaxşı tanınmasında, vətənə məhəbbət, sevgi  və vətənpərvərlik hisslərinin aşılanmasında onun əvəzsiz rol oynadığını qeyd ediblər. Alimin ruhuna dualar oxunub, rəhmət dilənib.
Tədbirin sonunda Nizami Əyyubovun oğlu atası ilə bağlı bəzi maraqlı məqamları dilə gətirib və tədbirin təşkilinə, eləcə də atasının xatirəsini əziz tutduqlarına görə ailəsi adından Coğrafiya Institutunun kollektivinə və rəhbərliyinə dərin minnətdarlığını bildirib.

Институт географии отметил 75-летие ученого-демографа 2025-05-05 11:19:00 / ЮБИЛЕИ
Состоялось мероприятие, посвященное 75-летию со дня рождения бывшего заведующего отделом демографии и географии населения Института географии им. акад. Г.Алиева, МНОАР, покойного д.ф.г. Низами Эюбова.
На мероприятии присутствовали сотрудники ИГ, приглашенные гости, а также сын и внуки покойного.
И.о. Генерального директора института д.ф.г., доц. Заур Имрани приветствовал участников и рассказал о научной деятельности ученого. Он отметил, что Низами Эюбов являлся одним из ценных ученых Азербайджана, внесшим значительный вклад в область демографии. В 1974 году он с отличием окончил географический факультет Азербайджанского государственного педагогического института и с 1975 года до конца жизни работал в Институте географии. В 1983 году защитил докторскую диссертацию на тему «Общественно-географические проблемы совершенствования расселения населения Малого Кавказа Азербайджанской ССР» и получил ученую степень кандидата географических наук. С 1986 года и до своей смерти он заведовал отделом «Демографии и географии населения» Института географии.
В результате многолетних географических исследований ученый сыграл важную роль в географическом расселении населения Азербайджана, улучшении его социально-экономической динамики, конструктивной географии Азербайджана, подготовке фундаментальных монографий.
Он является одним из авторов и редакторов монографии «Вопросы расселения населения в Азербайджане» (совместная, 1988), учебника «Экономическая и социальная география Азербайджанской Республики» для 8-го класса средней школы и его переработанных изданий, монографий «Конструктивная география Азербайджана» (т. III), «География Азербайджанской Республики» (т. II, III). Он является автором географического справочника, более 180 научных и научно-популярных статей, программ по географии для средних и высших учебных заведений, многочисленных учебно-методических пособий. Под его руководством выполнено более 10 научных докладов, посвященных проблемам демографии и географии населения.
Затем доктор наук, заведующий отделом демографии и географии населения Этибар Бадалов рассказал о научной и общественной деятельности Н.Еюбова, о ценности его трудов, заботливом отношении к сотрудникам и т.д. за время его работы в отделе, а также продемонстрировал подготовленный кафедрой видеоролик, отражающий жизнь и творчество ученого.
В мероприятии приняли участие заведующий кафедрой БГУ, профессор Шовги Гейчайли, заведующие отделом Института д.г.н., доц. Нариман Пашаев. Своими воспоминаниями и мнениями о географе поделились Абиль Ахвердиев, д.ф.г., доцент Мирнух Исмаилов и профессор Рза Махмудов, председатель профсоюза Камран Рамазанлы, научные работники - Тофик Гурбанов, Рафик Исмаилов, Луиза Салаева и другие. Выступавшие рассказали о деятельности Низами Эюбова как демографа и его положительных сторонах как личности, а также рассказали о его непосредственном вкладе в прогресс и национализацию географической науки в Азербайджане посредством своих научных трудов и подходов. Они отметили, что он сыграл незаменимую роль в повышении интереса школьников к географии, в лучшем познании Азербайджана как географического места и в привитии им чувства любви к Родине.
В завершение мероприятия сын Низами Эюбова поделился интересными фактами о своем отце и от имени своей семьи выразил глубокую благодарность коллективу и руководству Института географии за организацию мероприятия, а также за сохранение памяти об отце.