Cİ alimi İTV kanalında içməli su problemlərindən danışıb 2025-04-17 18:08:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun Qurunun hidrologiyası və su ehtiyatları şöbəsinin müdiri professor Rza Mahmudov İTV-nin “Sabaha saxlamayaq” verilişinin iştirakçısı olub.
İçməli su problemi, şirin su çatışmazlığı kimi aktual bir mövzuya veriliş həsr etdiyinə görə İTV kanalına təşəkkürünü bildirən alim su ilə bağlı problemin yaranmasının tarix boyu iqlimlə əlaqədar olduğunu diqqətə çatdırıb. Onun sözlərinə görə quraqlığın və ya sellərin yaranması, çaylarda suyun artması və ya azalması  və s. iqlimin məhsuludur. Dünyada iqlim dəyişmələri və su probleminin yaranması artıq keçən əsrin sonlarından alimlərə bəlli idi, bu gün isə bunu hər kəs bilir. İçməli su qıtlığının yaranmasında ikinci səbəb əhali artımı, üçüncü səbəb suyun keyfiyyət və kəmiyyət göstəricilərinin dəyişməsidir.  Burada təbii itkilər və antropogen amillərin təsirini də nəzərə almaq lazımdır.
Professor verilişdə mövcud su ehtiyatlarımızdan səmərəli istifadə, su ehtiyatlarının qiymətləndirilməsi, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə su ehtiyatlarının vəziyyəti, texniki və təkrar sulardan istifadə, ölkəmizdə bu sahədə görülən işlər və s. haqqında fikirlərini bölüşüb.

Ученый ИГ рассказал о проблемах питьевой воды на канале ITV Апр 17, 2025 | 06:04 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Заведующий отделом гидрологии и водных ресурсов Института географии им. Акад. Г. Алиева МНОАР, профессор Рза Махмудов стал участником программы «Не будем откладывать на завтра» на телеканале ITV.
Выразив благодарность телеканалу ITV за то, что затронута такая актуальная тема, как проблема питьевой воды и нехватка пресной воды, ученый отметил, что возникновение проблем, связанных с водой, на протяжении всей истории было связано с климатом. По его словам, возникновение засух или наводнений, увеличение или уменьшение уровня воды в реках и т. д. является продуктом климата. Изменение климата и возникновение водных проблем в мире были известны ученым еще с конца прошлого века, а сегодня об этом знают все. Вторая причина нехватки питьевой воды — рост населения, а третья причина — изменение качества и количества воды.  Здесь также необходимо учитывать влияние естественных потерь и антропогенных факторов.
Профессор рассказал об эффективном использовании имеющихся у нас водных ресурсов, оценке водных ресурсов. Он поделился своими мыслями о состоянии водных ресурсов на освобожденных территориях, использовании технической воды и повторного использовании воды, а также о работе, проделанной в этой области в нашей стране.