Coğrafiya İnstitutunun elmi şurasının iclası olub 2025-04-09 16:54:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Baş direktor v.i.e. dosent Zaur İmraninin sədrliyi ilə AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun Elmi Şurasının iclası keçirilib.
İclasda akkreditasiya ilə bağlı məsələlər, əməkdaşların işə davamiyyəti, Vüqar Bəndəliyevin “Dağlıq Şirvanın mikrotoponimləri” kitabına rəyçilərin təyin edilməsi məsələləri müzakirə edilərək müvafiq qərarlar verilib.
Şura üzvləri müdafiə edərək coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almış Geomorfologiya və təbii risklər şöbəsinin böyük elmi işçisi, c.ü.f.d Abuşova Samirəyə aparıcı elmi işçi və Azərbaycanın siyasi və iqtisadi coğrafiyası şöbəsinin elmi işçisi  Nicat İmamverdiyevə böyük elmi işçi elmi adı verilməsi haqqında qərar qəbul ediblər.
Coğrafiya İnstitutunun 80 illik yubileyinin qeyd edilməsi məsələsinə baxılmışdır. Bu ilin may ayında Cəlilabad və Lənkəran şəhərlərində Dəyirmi masa keçirilməsi qərara alınıb.
Sonra gizli səsvermə yolu ilə Geomorfologiya və təbii risklər şöbəsinin baş elmi işçisi c.e.d. Starə Tarixazər yekdilliklə professor elmi adı verilməsi ilə bağlı AAK qarşısında vəsatət qaldırılmasına qərar verilib.

Состоялось заседание Ученого совета Института географии 2025-04-09 16:54:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Состоялось заседание ученого совета под председательством доцента Заура Имрани, исполняющего обязанности генерального директора Института географии им. акад. Г.Алиева МНОАР.
На заседании были обсуждены вопросы аккредитации, явки сотрудников, назначения рецензентов книги Вугара Бандалиева «Микротопонимы Горного Ширвана» и приняты соответствующие решения.
Члены совета приняли решение о присвоении ученого звания ведущего научного сотрудника старшего научному сотруднику отдела геоморфологии и природных рисков Самире Абушовой, защитившей диссертацию и получившей ученую степень доктора философии по географическим наукам, и ученого звания старшего научного сотрудника  научному сотруднику отдела политической и экономической географии Азербайджана Ниджату Имамвердиеву, получившему ученую степень доктора философии по географическим наук.
Рассмотрен вопрос празднования 80-летия Института географии. Было принято решение провести Круглый стол в городах Джалилабад и Ленкорань в мае текущего года.
Затем тайным голосованием единогласно принято решение о подаче ходатайства в ВАК о присвоении ученого звания профессора главному научному сотруднику отдела геоморфологии и природных рисков, д.г.н. Старе Тарихазар.