Coğrafiya İnstitutunda Beynəlxalq Mülki Müdafiə Gününə həsr edilmiş tədbir keçirilib 2025-03-03 15:20:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda 1 Mart  Beynəlxalq Mülki Müdafiə Gününə həsr edilmiş tədbir keçirilib.
Əvvəlcə Xocalı qurbanları və Vətənin uğrunda canlarından keçən igid şəhidlərin xatirəsi 1 dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan baş direktor vəzifəsini icra edən c.ü.f.d., dosent Zaur İmrani bu günün qeyd olunmasının məqsədi və əhəmiyyəti barədə ətraflı məlumat verərək bildirib ki, Beynəlxalq Mülki Müdafiə Təşkilatı Baş Məclisinin qərarı ilə 1972-ci il  martın 1-indən etibarən  bu təşkilata üzv olan 50-dən artıq ölkədə Ümumdünya Mülki Müdafiə Günü qeyd edilir, Beynəlxalq Mülki Müdafiə Təşkilatının məqsədi dinc əhalinin mühafizəsi sahəsindəki təcrübəni yaymaq, mülki müdafiə kadrlarının hazırlanması və təkmilləşdirilməsi, habelə təbii fəlakətlər və iri qəzalar zamanı dövlətlərarası qarşılıqlı yardımı təşkil etməkdir. Azərbaycan 1993-cü ildən bu mötəbər qurumla sıx əməkdaşlıq edir, onun keçirdiyi bütün tədbirlərdə fəal iştirak edir.
Tədbirlər planına uyğun olaraq hər il Coğrafiya İnstitutunda 1 Mart BMMG-nin qeyd edildiyini vurğulayan Mülki müdafiə qərargahının rəisi Namazəli Müstafayev əhalinin mühafizəsinin, fövqəladə hallardan mühafizə sahəsində hazırlığının təmin edilməsinin  mülki müdafiə orqanlarının qarşısında  bir nömrəli vəzifə kimi dayandığını diqqətə çatdırıb. N.Mustafayev İnstitutun ETN-nin tərkibinə keçməsi ilə əlaqədar müəssisənin MM qüvvələrinin 2025-ci ildə yeni strukturu və onların fəaliyyəti haqqında qısaca məlumat verib. O həmçinin coğrafiyaçı alimlərin texnogen hadisələrlə bağlı kütləvi informasiya vasitələrində mütəmadi olaraq əhalini məlumatlandırdıqlarını müsbət hal kimi dəyərləndirib, iştirakçıları maraqlandıran sualları cavablandırıb.
Şöbə müdiri c.ü.f.d. Solmaz Rzayeva, c.e.d., baş elmi işçi Stara Tarixazər, kompüter operatoru Aidə Aslanova mövzu ətrafında çıxış edərək fikirlərini bildiriblər.

В Институте географии прошло мероприятие, посвященное Международному дню гражданской обороны 2025-03-03 15:20:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
В Институте географии имени академика Г.Алиева МНОАР состоялось мероприятие, посвященное Международному дню гражданской обороны – 1 марта.
Сначала минутой молчания почтили память жертв Ходжалы и мужественных шехидов, отдавших свои жизни за Родину.
Открывая мероприятие вступительной речью, исполняющий обязанности генерального директора, д.ф.г. доцент Заур Имрани подробно рассказал о цели и значении празднования этого дня и сообщил, что по решению Генеральной Ассамблеи Международной организации гражданской обороны с 1 марта 1972 года Всемирный день гражданской обороны отмечается в более чем 50 странах-членах этой организации. Целью Международной организации гражданской обороны является распространение опыта в области защиты гражданского населения, подготовка и совершенствование кадров гражданской обороны, а также организация взаимопомощи между государствами во время стихийных бедствий и крупных аварий. Азербайджан тесно сотрудничает с этой авторитетной организацией с 1993 года и принимает активное участие во всех ее мероприятиях.
Подчеркнув, что в Институте географии в соответствии с планом мероприятий ежегодно отмечается 1 марта, начальник штаба гражданской обороны Намазали Мустафаев отметил, что обеспечение защиты населения и его готовности в области защиты от чрезвычайных ситуаций является первостепенной задачей органов гражданской обороны. Н. Мустафаев кратко представил информацию о новой структуре сил ММ института в 2025 году и их деятельности в связи с переходом института в систему МНО. Он также оценил как положительный тот факт то, что географы регулярно информируют население о техногенных событиях через средства массовой информации, а также отвечают на интересующие участников вопросы.
По теме выступили и высказали свое мнение заведующая отделом д.ф.г. Солмаз Рзаева, главный научный сотрудник Стара Тарихазар и компьютерный оператор Аида Асланова.