Liseydə akademik R.Məmmədovun xatirəsinə həsr edilmiş tədbir keçirilib 2025-02-12 15:30:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Azərbaycan Coğrafiya Cəmiyyəti və AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun təşkilatçılığı ilə “Evrika” liseyində görkəmli coğrafiyaşünas alim, akademik Ramiz Məmmədovun anadan olmasının 75-ci ildönümü münasibəti ilə məktəblilər arasında Xəzər dənizinin öyrənilməsinə həsr edilmiş tədbir keçirilib.
Tədbirdə ACC-nin sədri və Coğrafiya İnstitutunun şöbə müdiri dosent Mirnuh İsmayılov, icraçı direktor, dosent Zaur İmrani, elmi katib dosent Səidə Zeynalova, HİK-in sədri Kamran Ramazanlı, aparıcı elmi işçi c.ü.f.d. Natəvan Cəfərova, şöbə müdiri Xanım Rzazadə, c.ü.f.d. Xasiyət İsmətova, Soydaş İctimai Birliyinin nümayəndələri, məktəbin müəllim-şagird kollektivi iştirak edib.
Azərbaycan himni səsləndikdən sonra məktəbin direktoru Ofeliya Muradova, təsisçisi Xudaqulu Rzayev, coğrafiya müəllimi Bahar İsgəndərova qonaqları salamlayaraq açılış nitqi ilə çıxış ediblər. Ardınca akademik Ramiz Məmmədovun fəaliyyətini işıqlandıran sənədli film nümayiş etdirilib. Liseydə təhsil alan akademikin nəvəsi Raul Cəfərov babası haqqında xatirələrini bölüşüb.
Sonra liseyin şagirdləri arasında "Xəzəri kəşf edək” mövzusunda müsabiqə keçirilib. 4 komandada mübarizə aparan məktəblilər Xəzər dənizi və akademik Ramiz Məmmədov haqqında biliklərini nümayiş etdiriblər. İştirakçıların biliklərini qiymətləndirən İnstitut alimlərindən ibarət münsif heyəti qalib komandanı elan edib. Şagirdlərə hədiyyələr və sertifikat təqdim edilib.
M.İsmayılov, Z.İmrani, K.Ramazanlı çıxış edərək görkəmli xəzərşünas alim R.Məmmədovun coğrafiya elminin inkişafındakı rolundan, elmi və ictimai fəaliyyətindən, elmə verdiyi töhfələrdən və s. söhbət açıblar. Z.İmrani akademikin müəllif olduğu “Xəzər dənizinin hidrometeoroloji atlası”nı liseyə hədiyyə edib.
Akademikin qızı, tədbirin təşkilatçılarından olan Coğrafiya İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, c.ü.f.d. Natəvan Cəfərova atasının xatirəsini əziz tutduqlarına və tədbirdə fəal iştiraka görə hər iki müəssisənin nümayəndələrinə özünün və ailəsinin adından təşəkkürünü bildirib.
Qarşılıqlı olaraq, liseyin direktoru O.Muradova tədbirin təşkilinə və iştiraka görə Coğrafiya İnstitutunun rəhbərliyinə və əməkdaşlarına minnətdarlığını bildirib və onlara hədiyyələr təqdim edib.

В лицее состоялось мероприятие, посвященное памяти академика Р. Мамедова 2025-02-12 15:30:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
В лицее «Эврика» состоялось мероприятие, посвященное изучению Каспийского моря среди школьников, организованное Азербайджанским географическим обществом и Институтом географии имени академика Г.Алиева МНО АР по случаю 75-летия со дня рождения видного географа, академика Рамиза Мамедова.
В мероприятии приняли участие председатель АГО, заведующий отделом Института географии, доцент Мирнух Исмаилов, исполнительный директор, доцент Заур Имрани, ученый секретарь, доцент Саида Зейналова, председатель ПК Камран Рамазанлы, ведущий научный сотрудник, д.ф.г. Натаван Джафарова, заведующая отделом Ханым Рзазаде. В мероприятии приняли участие Хасиет Исметова, представители общественного объединения «Сойдаш», а также преподавательский и ученический состав школы.
После исполнения гимна Азербайджана выступили с приветственными речами директор школы Офелия Мурадова, учредитель Худагулу Рзаев и учитель географии Бахар Искендерова. Затем был показан документальный фильм, посвященный деятельности академика Рамиза Мамедова. Внук академика Рауль Джафаров, обучающийся в лицее, поделился воспоминаниями о своем деде.
Затем среди учащихся лицея был проведен конкурс на тему «Откроем Каспийское море». Соревнуясь в 4 командах, учащиеся продемонстрировали свои знания о Каспийском море и академике Рамизе Мамедове. Жюри, состоящее из ученых института, оценило знания участников и объявило команду-победителя. Учащимся были вручены подарки и сертификаты.
М.Исмайлов, З.Имрани, К.Рамазанлы рассказали о роли видного ученого Р.Мамедова в развитии географической науки, его научной и общественной деятельности, его вкладе в науку. З. Имрани передал в дар гимназии «Гидрометеорологический атлас Каспийского моря», автором которого был академик.
Дочь академика, д.ф.г. Натаван Джафарова, также принимавшая участие в организации мероприятия, от себя и своей семьи выразила благодарность представителям обоих учреждений за память о ее отце и активное участие в мероприятии.
В свою очередь директор лицея О. Мурадова выразила благодарность руководству и коллективу Института географии за организацию и участие в мероприятии и вручила им памятные подарки.