Cİ əməkdaşı quraqlıq mövzusunda Beynəlxalq təlimlərdə iştirak edib 2024-12-23 16:39:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun əməkdaşı, t.e.ü.f.d. İsmayıl Zeynalov ABŞ-ın Milli Aeronavtika və Kosmos İdarəsinin təşkil etdiyi, “NASA Yer Məlumatları Sistemindən istifadə edərək quraqlığın monitorinqi, proqnozlaşdırılması və proyeksiyası” adlı təlimində onlayn formatda iştirak edib.
Təlimin məqsədi quraqlığın monitorinqi üçün müasir texnologiyaların məsafədən zondlama və məlumatların istifadəsini iştirakçılara öyrətmək olub. Təlim quraqlıqla bağlı vəziyyətin başa düşülməsi və müvafiq qərarların qəbul edilməsi üçün zəruri olan məlumatların toplanması, analizi və interpretasiyasını əhatə edib. Bu dərslər iştirakçılara quraqlığın daha dərindən analizi və monitorinqi üçün əhəmiyyətli proqram  və biliklərə yiyələnməyə kömək edir, müvafiq sahələrdə (kənd təsərrüfatı, ətraf mühit müdafiəsi və s.) işlərin daha mükəmməl icra edilməsi üçün zəmin yaradır.
Sonda imtahanı müvəffəqiyyətlə başa vuran Coğrafiya İnstitutunun əməkdaşına NASA-nın sertifikat təqdim olunub.

Сотрудник ИГ принял участие в международных тренингах по засухе 2024-12-23 16:39:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Сотрудник Института географии имени академика Г.Алиева МНО АР, д.ф.т.н. Исмаил Зейналов принял участие в онлайн-тренинге “Мониторинг и прогнозирование засухи с использованием системы данных о Земле агентства НАСА”, организованном данным агентством.
Целью тренинга было научить участников использовать современные технологии дистанционного зондирования и данные для мониторинга засухи. Обучение охватывало сбор, анализ и интерпретацию данных, необходимых для понимания ситуации с засухой и принятия соответствующих решений. Эти занятия помогают участникам приобрести важные программы и знания для более глубокого анализа и мониторинга засухи, а также закладывают основу для более эффективной реализации работы в соответствующих областях (сельское хозяйство, охрана окружающей среды и т. д.).