Azərbaycan və Gürcüstan Coğrafiya Cəmiyyətlərinin birgə tədqiqatlarına baxış 2024-11-29 12:44:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
ETN akademik Həsən Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun icraçı direktoru c.ü.f.d., dosent Zaur İmrani 6-8 noyabr 2024-cü il tarixlərində İvan Cavaxişvili adına Tbilisi Dövlət Universitetinin (Gürcüstan) və Vakuşti Baqrationi adına Coğrafiya İnstitutunun (Gürcüstan) təşkilatçılığı ilə keçirilən Gürcüstan Respublikasının Coğrafiya Cəmiyyətinin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Nəzəridən tətbiqi coğrafiyaya – GSG100” beynəlxalq konfransda iştirak edib.
Tədbirin əsas məqsədi gürcü və xarici alimlər arasında təcrübə mübadiləsi yaratmaq, onların beynəlxalq elmi ictimaiyyətə inteqrasiyasını təmin etmək, coğrafiya sahəsində tədqiqatların prioritet istiqamətlərini müəyyən etməklə innovativ istiqamətləri inkişaf etdirmək üçün əməkdaşlığı gücləndirmək olub.
Gürcüstan Coğrafiya Cəmiyyətinin 100 illik yubileyi şərəfinə keçirilən beynəlxalq konfrans dünya coğrafiyaçıları arasında elmi əlaqələrin daha da gücləndirilməsinə xidmət etməklə yanaşı, münsiflər heyəti tərəfindən ən yaxşı poster nominasiya üzrə qalibləri müəyyən edib, onları mükafatlandırmaq olub.
Konfransın təşkilatçılarından biri kimi Coğrafiya İnstitutunun adından c.ü.f.d., dosent Zaur İmrani “Azərbaycan və Gürcüstan Coğrafiya Cəmiyyətlərinin birgə tədqiqatlarına baxış” mövzusunda əsas məruzəçi (plenar iclasda) kimi çıxış edib. Bu iştirak beynəlxalq akademik əməkdaşlığın möhkəmlənməsinə töhfə verməklə, bilik və təcrübə mübadiləsi üçün böyük əhəmiyyət kəsb edir.

Обзор совместных исследований Географических обществ Азербайджана и Грузии Ноя 29, 2024 | 12:11 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Исполнительный директор Института географии имени акад. Гасана Алиева МНО АР, д.ф.г., доцент Заур Имрани, принял участие в международной конференции, посвященной 100-летию Географического общества Республики Грузия «От теории к прикладной географии – ГГО100», организованной 6 ноября- 8 ноября 2024 г.Тбилисским государственным университетом имени Ивана Джавахишвили (Грузия) и Институтом географии имени Вакушти Багратиони (Грузия) .
Основной целью мероприятия было создание обмена опытом между грузинскими и зарубежными учеными, обеспечение их интеграции в международное научное сообщество, а также укрепление сотрудничества для развития инновационных направлений путем определения приоритетных исследований в области географии.
Международная конференция, проведенная в честь 100-летия Грузинского географического общества, послужила дальнейшему укреплению научных связей между географами мира, а жюри определило победителей номинации «Лучший плакат» и наградило их.
Как один из организаторов конференции, от имени Института географии в качестве основного докладчика (на пленарном заседании) выступил доцент Заур Имрани на тему «Обзор совместных исследований Географических обществ Азербайджана и Грузии».  Такое участие имеет большое значение для обмена знаниями и опытом, способствуя укреплению международного академического сотрудничества.