İcraçı direktor Gürcüstanda keçirilən Beynəlxalq konfransda çıxış edib 2024-11-15 16:40:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
ETN akademik Həsən Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun icraçı direktoru c.ü.f.d., dosent Zaur İmrani 6-8 noyabr 2024-cü il tarixlərində Gürcüstanın İvan Cavaxişvili adına Tbilisi Dövlət Universiteti və Vakuşti Baqrationi adına Coğrafiya İnstitutunun təşkilatçılığı ilə keçirilən Gürcüstan Coğrafiya Cəmiyyətinin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Nəzəriyyədən tətbiqi coğrafiyaya – GSG100” beynəlxalq konfransında iştirak edib.
Tədbirin əsas məqsədi gürcü və xarici alimlər arasında təcrübə mübadiləsi yaratmaq, onların beynəlxalq elmi ictimaiyyətə inteqrasiyasını təmin etmək, coğrafiya sahəsində tədqiqatların prioritet istiqamətlərini müəyyən etməklə innovativ istiqamətləri inkişaf etdirmək üçün əməkdaşlığı gücləndirmək olub.
Gürcüstan Coğrafiya Cəmiyyətinin 100 illik yubileyi şərəfinə keçirilən beynəlxalq konfrans dünya coğrafiyaçıları arasında elmi əlaqələrin daha da gücləndirilməsinə xidmət etməklə yanaşı, münsiflər heyəti tərəfindən ən yaxşı poster nominasiyası üzrə qalibləri müəyyən edib, onları mükafatlandırıb.
Konfransın təşkilatçılarından biri kimi Coğrafiya İnstitutunun adından c.ü.f.d., dosent Zaur İmrani “Azərbaycan və Gürcüstan Coğrafiya Cəmiyyətlərinin birgə tədqiqatlarına baxış” mövzusunda əsas məruzəçi (plenar iclasda) kimi çıxış edib. Bu iştirak beynəlxalq akademik əməkdaşlığın möhkəmlənməsinə töhfə verməklə yanaşı bilik və təcrübə mübadiləsi baxımından böyük əhəmiyyət kəsb edir.

Выступление исполнительного директора на Международной конференции в Грузии 2024-11-15 16:40:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Исполнительный директор Института географии им. акад. Г. Алиева МНО АР, д.ф.г.,доц. Заур Имрани принял участие в международной конференции «От теории к прикладной географии – GSG100», посвященой 100-летию Грузинского географического общества, которая была организована 6-8 ноября 2024 г.  Тбилисским государственным университетом им. Ивана Джавахишвили и Институтом географии имени Вакушти Багратиони.
Основной целью мероприятия было создание обмена опытом между грузинскими и зарубежными учеными, обеспечение их интеграции в международное научное сообщество, а также укрепление сотрудничества для развития инновационных направлений путем определения приоритетных направлений исследований в области географии.
Международная конференция послужила дальнейшему укреплению научных связей между географами мира, а жюри определило победителей номинации «Лучший плакат» и наградило их.
В качестве одного из организаторов конференции от Института Географии и основного докладчика, на пленарном заседании выступил Доцент Заур Имрани на тему «Обзор совместных исследований Географических обществ Азербайджана и Грузии».