Kaspi liseyinin şagirdləri coğrafiyaçı alimlərlə görüşüblər 2024-10-28 15:10:00 / TƏDBİRLƏR
"Yaşıl dünya” naminə həmrəylik ili" çərçivəsində  AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda növbəti dəfə olaraq coğrafiyaçı alimlərin orta məktəb şagirdləri ilə görüşü keçirilib.
İnstitutda qonaq olan Kaspi liseyinin 7-ci sinif şagirdləri kiçik elmi işçisi,  CİS mütəxəssisi Nazim Gəraylının müşaiyəti ilə  AMEA-nın ikinci mərtəbəsində yerləşən sərgidə, İnstitutun kitabxanasında və Geoinformatika və kartoqrafiya şöbəsində olublar.  N.Gəraylı məktəblilərə İnstitutda  görülən işlər barədə, CİS texnologiyaları, rəqəmsal xəritə və atlasların müasir vasitəsilərlə hazırlanması və çap prosesi haqqında məlumatlar verib.
İnstitutun akt zalında davam edən tədbirdə İnstitutun baş direktoru, professor Zakir Eminov şagirdlərə coğrafiya elminin əhəmiyyətindən, tədqiqat istiqamətlərindən, bu sahənin inkişafında böyük rol oynamış görkəmli alimlərdən, İnstitutun əldə etdiyi nailiyyətlərdən və eləcə də Azərbaycanda keçiriləcək mötəbər COP29 haqqında söhbət açıb. COP haqqında məlumat verən İnstitut rəhbəri ilk dəfə ölkəmizdə keçiriləcək bu tədbirin və onun nəticələrinin Azərbaycan və dünya üçün əhəmiyyətindən danışıb.
Sonra GİS mütəxəssisi Nazim Gəraylı “Coğrafi İnformasiya Sistemlərinin həyatımızda rolu” mövzusunda təqdimatla çıxış edib, CİS-in iqlimin tədqiqində və sinoptik proqnozların verilməsində əhəmiyyəti, GİS texnologiyalarının praktiki tətbiqləri və s. haqqında məlumat verib.
Coğrafiya üzrə fəlsəfə doktorları, dosentlər elmi katib Səidə Zeynalova və Təhsil şöbəsinin müdiri Müseyib Yunusov da çıxış edərək şagirdlərə yaşıl enerji və təbiəti mühafizə haqqında məlumatlar veriblər, onları maraqlandıran sualları cavablandırıblar.

Учащиеся «Лицея Каспий» встретились с географами 2024-10-28 15:10:00 / МЕРОПРИЯТИЯ
В рамках «Года солидарности за зеленый мир» в Институте географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики состоялась встреча географов со старшеклассниками.
Учащиеся 7-го класса "Лицея Каспий", посетившие институт, ознакомились с выставкой, расположенной на втором этаже НАНА, библиотеку института и отдел геоинформатики и картографии в сопровождении младшего научного сотрудника, специалиста по ГИС Назима Гарайли. Н.Гарайли проинформировал школьников о проделанной в институте работе, ГИС-технологиях, процессе подготовки и печати цифровых карт и атласов с использованием современных инструментов.
На проходящем в актовом зале института мероприятии генеральный директор института, профессор Закир Эминов рассказал студентам о значении географической науки, направлениях научных исследований, выдающихся ученых, сыгравших большую роль в развитии этой области , достижениях института, а также о престижной COP29, которая пройдет в Азербайджане. Глава института, предоставивший информацию о COP, впервые рассказал о важности этого  мероприятия, которое пройдет в нашей стране, и его результатах для Азербайджана и мира.
Затем специалист по ГИС Назим Гарайли выступил с докладом на тему «Роль геоинформационных систем в нашей жизни», о значении ГИС в исследованиях климата и синоптическом прогнозировании, дал информацию о практическом применении ГИС-технологий и т.д..
Кандидат географических наук, доцент, ученый секретарь Саида Зейналова и заведующий отделом образования Мусеиб Юнусов выступили и дали студентам информацию о зеленой энергетике и охране природы, ответили на их вопросы.