Coğrafiya İnstitutu ilə Qroznı Dövlət NTU arasında memorandum imzalanıb 2024-10-25 17:47:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu ilə Rusiya Federal Dövlət Büdcə Ali Təhsil Təşkilatı akademik M.D.Millionşikov adına Qroznı Dövlət Neft Texniki Universiteti arasında elmi tədqiqat, texnologiya və təhsil sahəsində əməkdaşlığa dair memorandum imzalanıb.
Tədbirdə Azərbaycan tərəfindən Coğrafiya İnstitutunun baş direktoru professor Zakir Eminov, qarşı tərəfdən Çeçenistan Elmlər Akademiyasının professorları, coğrafiya elmləri doktoru  Umar Qayrabekov və fizika-riyaziyyat elmləri doktoru İbrahim Kərimov iştirak ediblər.
Memoranduma əsasən iqlim dəyişikliyi və artan antropogen təzyiq şəraitində Xəzər dənizi hövzəsinin kiçik və orta çay hövzələrinin landşaftlarının geoekoloji vəziyyətinin dinamikasının öyrənilməsi sahəsində birgə elmi tədqiqatların aparılması nəzərdə tutulub. Razılaşmaya görə  yeni proqramların həyata keçirilməsində qarşılıqlı yardım,  məlumat və nəşrlərin mübadiləsi,  konfrans və seminarların təşkili, tədris prosesinin elmi-tədqiqatla əlaqələndirilməsi, tərəflərin müvafiq resurslarından istifadə etməklə elm, texnologiya və təhsil sahəsində yeni biliklərin birgə əldə edilməsi və innovativ məhsul və xidmətlərin yaradılması həyata keçiriləcək.
Tərəflər birgə olaraq İqlim dəyişikliyi və artan antropogen yük şəraitində Şimal-Şərqi Qafqazın, Azərbaycanın və İranın dağ çayları hövzələrinin geoekoloji vəziyyətinin dinamikasının öyrənilməsi ilə bağlı Quba rayonunun Qaraçay hövzəsi boyu ekspedisiyada iştirak edəcəklər.

Подписан меморандум между Институтом географии и Грозненским государственным НТУ 2024-10-25 17:47:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Между Институтом географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики и Грозненским государственным нефтяным техническим университетом имени академика М.Д. Миллионшикова, Российского государственного бюджетного образовательного учреждения высшего  профессионального образования, подписан меморандум о сотрудничестве в области научных исследований, технологий и образования Российской федеральной государственной бюджетной организации высшего образования.
В мероприятии приняли участие генеральный директор Института географии от Азербайджана, профессор Закир Эминов,  профессора Чеченской академии наук, доктор географических наук Умар Гайрабеков и доктор физико-математических наук Ибрагим Керимов.
Согласно меморандуму, планируется провести совместные научные исследования в области изучения динамики геоэкологического состояния ландшафтов бассейнов малых и средних рек бассейна Каспийского моря, в частности, бассейна Карачая Губинского района, бассейна горных рек Северо-Восточного Кавказа, Азербайджана и Ирана в условиях изменения климата и усиления антропогенной нагрузки. Согласно договору, взаимная помощь в реализации новых программ, обмен информацией и публикациями, организация конференций и семинаров, координация образовательного процесса с научными исследованиями, совместное приобретение новых знаний в области науки, техники и образования, а также создание инновационных продуктов и услуг будет осуществляться с использованием соответствующих ресурсов сторон.