Elmi seminarda Volqa çayının Xəzərə təsiri barəsində məruzə dinlənilib 2024-10-09 17:47:00 / ELMİ İCLASLAR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun Elmi seminarı keçirilib.
Baş direktor professor Zakir Eminovun sədrliyi ilə keçən iclasda Xəzər dənizinin hidrometeorologiyasi şöbəsinin müdiri, coğrafiya elmləri doktoru Səid Səfərov “Volqa çayının hidroloji rejimində baş verən dəyişikliklər və onların Xəzər dənizinin səviyyə tərəddüdlərinə təsiri” (“Changes in the Hydrological Regime of the Volga River and Their Influence on Caspian Sea Level Fluctuations”)   mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Müəlliflər – c.e.d. Səid Səfərov, c.ü.f.d. Elnur Səfərov və c.ü.f.d.Emil Bayramovun adi çəkilən məqaləsi yüksək reytinqli Water jurnalında  (2024, 16(12), 1744; https://doi.org/10.3390/w16121744) dərc  edilib.
Bildirilib ki, 1938-ci ildən 2020-ci ilə qədər Volqa çayında baş verən hidroloji dəyişiklikləri və onların Xəzər dənizinin səviyyəsinə təsirlərini araşdıran tədqiqatçilar Volqa çayının yüksək axını ilə onun hövzəsində artan atmosfer yağıntıları arasında korrelyasiya olduğunu aşkar ediblər. Bununla belə, son illərdə (2005-2020-ci illər) Verxneye Lebyazhie hidroloji stansiyasında qlobal temperatur anomaliyalarını üstələyən iqlim istiləşməsi ilə əlaqədar olan axın əmsalının əhəmiyyətli dərəcədə azalması müşahidə edilib. Bu istiləşmənin çay axınına və dəniz səviyyəsinə təsiri ölçülüb və nəticədə 1977-ci ildən 2020-ci ilə qədər dəniz səviyyəsində 133 sm azalma olduğu müşahidə edilib.
Məruzəçi qeyd edib ki, tarixən Xəzər dənizinin səviyyəsinin dəyişməsi 2005-ci ilə qədər Volqa çayının axınındakı dalğalanmaları əks etdirsə də, 2006-cı ildən dəniz səviyyəsi çay axınının dəyişməsindən asılı olaraq nəzərəçarpacaq dərəcədə aşağı düşüb. Son tədqiqatlarla müqayisə göstərir ki, Xəzər dənizi üzərində səthin buxarlanmasına təsir edən külək xüsusiyyətlərinin dəyişməsi son illərdə dəniz səviyyəsinin belə sürətlə azalmasına əhəmiyyətli dərəcədə təsir göstərmiş ola bilər.

На научном семинаре был заслушан доклад о влиянии реки Волги на Каспийское море Окт 09, 2024 | 05:10 / НАУЧНЫЕ СОБРАНИЯ
Состоялся научный семинар Института географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования АР.
На совещании под председательством генерального директора, профессора Закира Эминова, начальника управления гидрометеорологии Каспийского моря, доктора географических наук Саида Сафарова, «Изменения гидрологического режима реки Волги и их влияние» («Изменения гидрологического режима реки Волги и их влияние» («Изменения гидрологического режима реки Волга и их влияние») Река Волга и их влияние «на колебания уровня Каспийского моря»).
Статья, авторами которых являются д.г.н. Саид Сафаров, д.ф.г. Эльнур Сафаров и д.ф.г. Эмиль Байрамов, опубликована в высокорейтинговом журнале Water (2024, 16(12), 1744; https://doi.org/10.3390/w16121744).
Сообщалось, что исследователи, изучающие гидрологические изменения в реке Волге с 1938 по 2020 годы и их влияние на уровень Каспийского моря, обнаружили корреляцию между высоким расходом реки Волги и увеличением атмосферных осадков в ее бассейне. Однако в последние годы (2005-2020 гг.) на гидрологической станции Верхнее Лебяжье наблюдается значительное снижение коэффициента расхода из-за потепления климата, превышающего глобальные температурные аномалии. Влияние этого потепления на речной сток и уровень моря было измерено, и результатом стало падение уровня моря на 133см с 1977 по 2020 год.
Докладчик отметил, что исторически изменение уровня Каспийского моря отражало колебания стока Волги до 2005 года, но с 2006 года уровень моря
значительно снизился в зависимости от изменения стока реки. Сравнение с недавними исследованиями показывает, что изменения в характеристиках ветра,
влияющие на поверхностное испарение над Каспийским морем, возможно, оказали значительное влияние на столь быстрое снижение уровня моря в