Layihə iştirakçıları məktəblilərlə görüşdə COP-un əhəmiyyətindən danışıblar 2024-10-07 16:29:00 / TƏDBİRLƏR
2024-cü ilin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi ilə əlaqədar   Azərbaycan Coğrafiya Cəmiyyətinin (ACC) üzvləri AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun elmi işçiləri ilə birlikdə  Naftalan şəhəri İ.Nəsimi adına 1 saylı orta məktəbinin şagirdləri ilə görüşüblər.
COP29-a həsr edilmiş tədbir Azərbaycan Respublikasının Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin elan etdiyi qrant müsabiqəsinin qalibi olmuş Azərbaycan Coğrafiya Cəmiyyətinin “Qarabağın ekoloji vəziyyəti” adlı layihəsi çərçivəsində həyata keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan məktəbin direktoru Fuad Zamanov qonaqları – layihə rəhbəri c.ü.f.d., dosent Mirnuh İsmaylovu, layihənin təlimçiləri, c.ü.f.d. Gülnar Hacıyevanı və Emil Cəbrayılovu, layihənin eksperti c.ü.f.d., dosent Səidə Zeynalovanı tədbir iştirakçılarına təqdim edərək, onların respublikamızda bu il baş tutacaq BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının 29-cu sessiyası, yəni COP29-un əhəmiyyəti və iqlim dəyişmələrinin yaratdığı ekoloji problemlər haqqında maarifləndirici məlumat verəcəklərini açıqlayıb.
Layihə rəhbəri M.İsmayılov iqlim dəyişmələrinin yaratdığı problemləri geniş şərh edib, COP29-un əhəmiyyəti və Qarabağın ekoloji problemləri haqqında danışıb. G. Hacıyeva Qarabağın ekoloji vəziyyəti haqqında şagirdləri məlumatlandıraraq işğal dövründə Qarabağda mövcud olan xüsusi mühafizə olunan təbiət ərazilərində həyata keçirilən ekosid haqqında ətraflı məlumat verib. E. Cəbrayılov “İqlim dəyişmələrinin ekocoğrafi təsirləri” mövzusu ilə iqlim dəyişmələri, istixana effekti və onun ekoloji nəticələri haqqında çıxış edib. S. Zeynalova isə ətraf  mühitin mühafizəsi üçün lazım olan tədbirlər barədə məlumat verərək, şagirdlərlə mövzunu müzakirə edib. Tədbirdə şagirdlərin coxsaylı sualları cavablandırılıb.
Sonda məktəbin direktoru Fuad Zamanov tədbirin təşkilinə görə ACC və Cİ nümayəndələrinə öz təşəkkürünü bildirib.

На встрече со школьниками участники проекта рассказали о важности COP 2024-10-07 16:29:00 / МЕРОПРИЯТИЯ
В связи с объявлением 2024 года «Годом солидарности зеленого мира» члены Азербайджанского географического общества (АСС), совместно с научными сотрудниками Института географии имени акад. Г.Алиева МНОАР, встретились с учащимися средней школы №1 имени И. Насими города Нафталан.
Мероприятие, посвященное COP29, было проведено в рамках проекта «Экологическое состояние Карабаха» Азербайджанского географического общества, победившего в грантовом конкурсе, объявленном Агентством государственной поддержки неправительственных организаций Азербайджанской Республики.
Гостями директора школы Фуада Заманова, открывшего мероприятие вступительной речью, стали руководитель проекта, доцент, д.ф.г. Мирнух Исмайлов, тренеры проекта д.ф.г. Гюльнар Гаджиева и Эмиль Джабраилов, эксперт проекта, доцент, д.ф.г. Саида Зейналова, которые были представлены участникам мероприятия. Они разъяснили важность 29-й сессии Рамочной конвенции ООН по изменению климата, то есть COP29, которая пройдет в этом году в Нашей стране, а также обещали предоставить информацию об экологических проблемах, вызванных изменением климата.
Руководитель проекта М.Исмаилов дал широкое разъяснение проблем, вызванных изменением климата, рассказал о важности COP29 и экологических проблемах Карабаха. Г.Гаджиева проинформировала студентов об экологической ситуации в Карабахе и дала подробную информацию об экоциде, осуществленном на особо охраняемых природных территориях, существовавших в Карабахе во время оккупации. Э.Джабраилов выступил на тему «Экогеографические последствия изменения климата» рассказав об изменениях климата, парниковом эффекте и его экологических последствиях. С. Зейналова дала информацию о необходимых мерах по охране окружающей среды и обсудила тему со студентами. На мероприятии были даны ответы на многочисленные вопросы студентов.
В завершение директор школы Фуад Заманов выразил благодарность представителям АГО и ИГ за организацию мероприятия.