Polşalı alimlər Coğrafiya İnstitutunun elmi seminarında təqdimatla çıxış ediblər 2024-09-26 10:38:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Azərbaycanda qonaq olan polşalı alimlər - Jan Kochanowski Universitetinin Coğrafiya İnstitutunun  professoru  Dr. Mariya Görska-Zabielska  və Lodz Universiteti, Coğrafiya elmləri fakültəsinin Geologiya və geomorfologiya kafedrasının professoru Lyuçina Vaçeka-Kotkovskaya  AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda olublar.
Qonaqlar əvvəlcə İnstitutun elmi-tədqiqat şöbələri və kitabxana ilə tanış olublar. Institut rəhbərliyi ilə görüş zamanı tərəflər Coğrafiya İnstitutu ilə Polşanın adı çəkilən universitetləri arasında elmi əməkdaşlıq haqqında memorandum imzalanması üçün zəmin yarandığını qeyd ediblər. Görüş İnstitutun akt zalında davam edib.
Professor Dr. Mariya Görska-Zabielska “Scandinavian erratic boulders in NW Poland - geological heritage, conservation and geotourism promotion”  (Şimali Qərbi Polşada Skandinaviya nizamsız daşları - geoloji irs, konservasiya və geoturizmin təbliği) mövzusunda təqdimatla çıxış edib.
Sonra tədbir iştirakçıları Prof. Dr. Lyuçina Vaçeka-Kotkovskayanın  “Geology and geomorphology of central Poland” (Mərkəzi Polşanın geologiyası və geomorfologiyası) və “The main geotouristic atractions of the middle Poland” (Orta Polşanın əsas geoturistik atraksionları)   mövzusunda məruzələrini dinləyiblər.

Польские учёные выступили с докладами на научном семинаре Института географии 2024-09-26 10:38:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Польские учёные посетили Азербайджан - профессор Института географии Университета Яна Кохановского д-р. Мария Горска-Забельска и Лючина Вачека-Котковская, профессор кафедры геологии и геоморфологии Лодзинского университета, посетили Институт географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования АР .
Гости впервые ознакомились с научно-исследовательскими отделами и библиотекой института. В ходе встречи с руководством института стороны отметили, что создана основа для подписания меморандума о научном сотрудничестве между Институтом географии и указанными университетами Польши. Встреча продолжилась в актовом зале института.
Профессор Др. Мария Горска-Забельска выступила с докладом на тему «Скандинавские беспорядочные валуны на северо-западе Польши – геологическое наследие, сохранение и продвижение геотуризма».
Затем участники мероприятия прослушали доклад проф. Доктор Лючины Вачека-Котковской на темы «Геология и геоморфология центральной Польши» и «Основные геотуристические достопримечательности центральной Польши».