Coğrafiya İnstitutunda atlasın yeni nəşrinin təqdimatı olub 2024-09-12 16:55:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda 6-11-ci sinif şagirdləri üçün yenicə çapdan çıxmış coğrafiya atlasının təqdimatı keçirilib.
Tədbirdə İnstitut əməkdaşları ilə birgə orta ümumtəhsil məktəbləri və ali təhsil müəssisələrinin coğrafiya müəllimləri və mütəxəssislər, eləcə də Atlası nəşr edən "Çaşıoğlu Eİ" MMC və KİV nümayəndələri  iştirak ediblər.
Yenilənmiş  xəritələr toplusunun üzərində İnstitutun baş direktoru professor Zakir Eminov, 175 saylı məktəbin coğrafiya müəllimi Aygün Əliyeva, Təhsil İnstitutunun böyük elmi işçisi Təranə İsmayılova, BDU-nun kafedra müdiri Saleh Nağıyev, Coğrafiya İnstitutunun şöbə müdiri Nəriman Paşayev işləmişlər. Rəyçilər - BDU-nun coğrafiya fakültəsinin dekanı Məqsəd Qocamanov, Coğrafiya İnstitutunun şöbə müdiri Solmaz Rzayeva və İlahə Kərimovadır.
İnstitutun direktoru professor Zakir Eminov çıxışında bildirib ki,  Azərbaycanın ümumtəhsil məktəblərində fənn tədrisinin keyfiyyətini artırmaq məqsədilə dərsliklər mütəmadi olaraq yenilənir, daha zəngin məlumatlarla təchiz edilir və dövri olaraq yenidən nəşr olunur. Coğrafiya dərsində istifadə olunan dərsliklərlə yanaşı, əlavə materialların, xəritələrin və məlumat kitablarının hazırlanması da vacibdir. Bu vəsaitlər müəyyən mövzuların öyrənilməsində əsas informasiya mənbəyi kimi çıxış edir.
Bu gün dünyanın əksər regionlarında, o cümlədən Azərbaycanda baş verən sosial-demoqrafik, ictimai-siyasi və iqtisadi proseslərin xəritələrdə əks etdirilməsi önəmlidir. Siyasi, həmçinin siyasi-inzibati xəritələrdə olan dəyişikliklər, coğrafi adların yenilənməsi və iqtisadi inkişafdakı irəliləyişlərin bu materiallarda əks olunması tədris prosesinin daha effektiv aparılmasına kömək edir.
Atlas həm məzmunu, həm də texniki keyfiyyəti ilə fərqlənir. Yeni Atlasda son dövrlərdə Azərbaycanın siyasi-inzibati xəritəsində və iqtisadi inkişafında baş verən dəyişikliklər, iqtisadi rayonların sərhədlərinin yenidən müəyyənləşdirilməsi xüsusi olaraq nəzərə alınıb və bu, xəritələrdə öz əksini tapıb. Bundan əlavə, yeni nəşr edilmiş coğrafiya atlası yüksək keyfiyyətlə işlənib,  atlasın elektron bazası müasirləşib və istifadəsi daha rahat hala gətirilib.
İnstitut direktoru  yeni Atlasın ali təhsil müəssisələrinin bakalavr və magistratura səviyyələrində təhsil alan tələbələr üçün də faydalı bilik mənbəyi olacağına, müəllim və şagirdlərin ondan istifadəsinin asanlaşacağına əmin olduğunu bildirib.
Söz alaraq çıxış edənlər yeni nəşrin üstünlüklərindən danışdılar, onun yeni dərs ili üçün hədiyyə kimi qəbul etdilər.
Yeni nəşrə münasibət bildirən tədbir iştirakçıları Atlasın üstünlüklərindən danışaraq istifadəçilərin ondan faydalana biləcəyini vurğulayıblar.

Новое издание атласа презентовали в Институте географии Сен 12, 2024 | 04:09 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
В Институте географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики прошла презентация недавно изданного атласа по географии для учащихся 6-11 классов.
В мероприятии приняли участие преподаватели географии средних школ и высших учебных заведений, представители издателя Атласа, средств массовой информации и сотрудники института.
Генеральный директор института, профессор Закир Эминов, учитель географии школы № 175 Айгюн Алиева, старший научный сотрудник Института образования Тарана Исмайлова, заведующий отделом БГУ Салех Нагиев, заведующий отделом Института географии Нариман Пашаев, работали над набором обновленных карт. Рецензенты - декан географического факультета БГУ Меджал Гочаманов, заведующий кафедрой Института географии Солмаз Рзаева и Илаха Керимова.
Профессор Закир Эминов в своем выступлении отметил, что в целях повышения качества преподавания предметов в средних школах Азербайджана учебники регулярно обновляются, обогащаются информацией и периодически переиздаются. Помимо учебников, используемых на уроке географии, важно также подготовить дополнительные материалы, карты и справочники. Эти материалы выступают основным источником информации при изучении тех или иных тем.
Атлас отличается как своим содержанием, так и техническим качеством. В Новом Атласе были учтены и отражены недавние изменения в политико-административной карте, экономическое развитие Азербайджана, переопределение границ экономических районов. Электронная база атласа модернизирована и сделана более удобной в использовании.
Директор института отметил, что новый Атлас станет полезным источником знаний для студентов, обучающихся на бакалавриате и магистратуре вузов, преподавателям и студентам будет проще им пользоваться.
Выступившие рассказали о преимуществах нового издания и приняли его в подарок к новому учебному году.
Комментируя новую редакцию, участники мероприятия рассказали о преимуществах Атласа и подчеркнули, что пользователи могут извлечь из него выгоду.